Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye En Çok Seramik İhracatı Yapan İlk 10 Ülke Arasında

Seramik sektöründeki gelişmelere değinen TİM Başkanı Gülle, Türkiye’nin dünya genelinde en çok seramik ihracatı yapan ilk 10 ülke arasında yer aldığını söyledi.
Türkiye En Çok Seramik İhracatı Yapan İlk 10 Ülke Arasında
Son Güncelleme: 
Yorum

Uluslararası Seramik Banyo Mutfak Fuarı UNICERA İstanbul’un açılışında konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, küresel ticaret hakkında değerlendirmede bulundu.

Koronavirüs salgınının son dönemde ülkeler arasında ticareti aksattığını ve küresel hacmi daralttığını söyleyen Gülle, dünya ticaretinin her ay küçülme gösterdiğini belirtti. Fakat Türkiye’nin bu olumsuz koşullara rağmen ihracatta rekor kırmaya devam ettiğini aktardı.

Seramik sektörü 2019 yılında ihracattan 3,5 milyar dolar gelir elde etti.

Seramik İhracatıİhracattaki artışta seramik sektörünün büyük katkısı olduğunu söyleyen Gülle; cam, toprak ürünleri, çimento ve seramik gibi ürünlerde geçen yıl 3,5 milyar doları aşan ihracat rakamına ulaşıldığını açıkladı.

Bu rakamda bir önceki yıla kıyasla %18’lik artış olduğunu ve ihracatını en çok artıran dördüncü sektör olduğunu dile getirdi.

3,5 milyar doların 1,2 milyar dolarlık kısmının sadece seramik ürünlerinde gerçekleştiğini belirten Gülle, Türkiye’nin dünyada en çok seramik ihracatı yapan ilk 10 ülke arasında yer aldığını açıkladı. 2020 yılı için çok büyük hedefleri olduğunu ve bu başarının yıl boyunca sürmesinin çok önemli olduğunu belirtti.

Türkiye’nin ihracat yoğunlaşması anlamında en başarılı üç ülkeden biri olduğunu söyledi.

İsmail Gülleİhracat 2020 Raporu’nda küresel ticaretteki en önemli konulara, Türkiye’nin rekabet ettiği ülkelere, hangi sektörlere yoğunlaşılması gerektiğine yer verildiğini açıkladı. Yapılan analizler ihracatçıların olası risklerden kaçınmaları ve yeni fırsatları değerlendirmeleri için olanak sağlandığını aktardı.

Türkiye’nin ihracat yoğunlaşması anlamında en başarılı üç ülkeden biri konumunda olduğunu belirten Gülle, seramik ürünlerinde pazar payının artırılmasının dünya ticaretinden daha çok pay almamızı sağlayacağını sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu