Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Koronavirüs Etkisiyle Türkiye’yi En Çok Endişelendiren Konulardan Birisi Turizm

Türkiye, Dünya Bankası verilerine göre turizmden en büyük payı alan sekizinci ülke konumunda. Hal böyleyken koronavirüs salgınının turizm sektöründeki daralmayla birlikte milli hasılayı azaltması kaçınılmaz görülüyor.
Koronavirüs Etkisiyle Türkiye’yi En Çok Endişelendiren Konulardan Birisi Turizm
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya genelinde 96.783 kişinin ölmesine sebep olan koronavirüs salgını neredeyse bütün ülkelere yayılmış durumda. 1 milyon 611 bin kişinin enfekte olduğu Covid-19 pandemisi nedeniyle birçok ülkede hayat deyim yerindeyse durdu.

En büyük ekonomilerin tarihte görülmemiş büyüklükte resesyon yaşanması beklenen bu kriz döneminde uzmanlar bir taraftan da korumacılık politikasına karşı uyarıda bulunuyor. Bildiğiniz gibi ABD ile Çin arasında yaklaşık iki yıla yakın bir zaman süren ticaret savaşı korumacılık politikalarını da beraberinde getirmişti.

Asya Ticaret Merkezi’nin Başkanı Deborah Elmsy, yaşanan pandemi nedeniyle önümüzdeki süreçte büyük bir korumacılık dalgasının başlayabileceğini düşünüyor. Bloomberg-HT editörlerinden Gizem Uzuner geçtiğimiz aylarda yaşanan ticaret savaşının ardından gelen virüs salgınının etkisiyle önümüzdeki 30 yıl içerisinde Amerika’nın süper güç unvanını Çin’e kaptıracağını tahmin ediyor.

Genel olarak gelişen ülkeler için üç temel kırılganlık olduğunu belirten Uzuner Türkiye’nin en yumuşak karnının turizm olduğuna dikkat çekiyor.

Turizmin milli hasıladan en büyük pay aldığı ilk 10 ülke arasında yer alan Türkiye salgından bu anlamda çok etkilenecek.

Gizem Uzuner Turizm YorumuSalgınla mücadele ederken gelişen ülkelerin ellerindeki kaynakların eriyip gittiğini belirten Uzuner, bunlar yaşanırken küreselleşmeye ne kadar bağımlı olduğumuzun farkına varıldığını söyledi. Gelişen ülke bağımlılıklarının ilkinin Çin olduğunu söyleyerek, bu ülkedeki daralmanın diğer bölgelere verdiği zararlara da değindi.

Çin'deki Daralmanın Diğer Ülkelere Etkisi

Petrol fiyatlarındaki çöküşün ekonomisi sadece petrole bağlı ülkeler için çok ciddi darbe yaratacağını ifade etti. Fiyatlardaki düşüş ihracatçı ülkelerin milli hasılasını daraltacak.

Dün OPEC ve ortakları fiyatlarını düşüşü sonlandırmak için günlük 10 milyon varil kısıntıda anlaştı. Ancak Meksika’nın bu karara katılmaması Suudi Arabistan tarafında huzursuzluk yaratırken, fiyatlar yükselmesi beklenirken düşüşe geçti.

Gizem Uzuner petrol piyasasındaki çöküş açısından Türkiye’nin çok fazla etkilenmeyeceğini düşünüyor. Ancak asıl darbe turizm tarafından gelecek.

Dünya Bankası verilerine göre Türkiye turizmin milli hasılada en büyük payı olan 8. ülke. Salgın nedeniyle seyahatlerin durması ve önümüzdeki günlerde de tatil beklentisinin olmaması bacasız sanayi olan turizm gelirini düşürecek.

Turizm sektör temsilcileri de salgın sonrası için çok umutlu değil.

Turizm BeklentileriTürkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, birkaç geçerli sebepten dolayı sektör için yıl sonuna kadar çok umutlu olmadıklarını söyledi. Bunlardan birincisi hiç şüphesiz insanların uzunca bir süre virüs korkusuyla yaşayacağı gerçeği. Sağlık Bakanlığı bu konuda net bir açıklama yapmasa da tahmini olarak salgının Türkiye‘de en az iki ay daha sürmesi bekleniyor.

Toplam can kaybının 900’ü geçtiği ülkemizde 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlara sokağa çıkma yasağı getirildi. Kafe, restoran, güzellik salonları, spor ve alışveriş merkezi gibi kalabalık yerlere zemin hazırlayan işletmelerin kapatılması ekonomiye de negatif şekilde yansıyor.

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya insanların evlerinde kaldığı bu süre içerisinde cepten yediklerini, dolayısıyla salgın geçse bile tatil için bir bütçe kalmayacağını söyledi. Benzer şekilde salgının yayılmasını engellemek için sosyal mesafe kuralına uyan vatandaşların izinlerini kullanarak evden çıkmadıkları için tatile ayıracak bir zamanlarının da olmayacağını belirtti.

Son olarak okulların uzatılması ihtimaline değinen Bağlıkaya bir aydır yapılan uzaktan eğitimin haricinde açığın kapatılması için okulların uzatılabileceğini dile getirdi. Salgının tamamen kontrol altına alınmasının ardından yurt dışı  seyahatlerin pek tercih edinmeyeceğini düşünen Bağlıkaya, insanların genel olarak yurt içinde yakın destinasyonları tercih edeceğini sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu