Yatırım yapmaya başla!

Türk Lirası 7 Yılın En Büyük Kazancını Gösterdi

Türk Lirası 7 Yılın En Büyük Kazancını Gösterdi

1 Kasım seçimlerinin AK Parti‘nin zaferiyle sonuçlanması üzerine aylardır süren siyasi kilitlenme ve huzursuzluk son buldu. İstikrar konusundaki belirsizliğin kalkması ile Türk Lirası dolar karşısında yükselişe geçti. Türk Lirası dolar karşısında bu sabah itibariyle %0.4 daha yükseldi ve 2.8124 seviyesine indi. BIST 100 Endeksi ve 10 yıl vadeli tahvillerin faizleri yükselişe geçti.

Yatırımcıların bir kısmı bu durumu olumlu karşılarken, diğer bir kısım gücün merkezileşmesi ve merkez bankasının faizi düşük tutması yönünde siyasi baskıların artabileceği endişesini taşıyor.

Analistler seçim sonrası sonuçlarına göre, TL varlıklarına olan talebin artması ile piyasalarda bahar havası yaşandığını belirtiyor. Ek olarak Türk Lirasının %50 dolar, %50 Euro’dan hesaplanan döviz sepetinin yılı 2,94 seviyesinde tamamlayabileceğini tahmin ettiklerini ifade ediyor. Analistlerin diğer öngörüleri arasında; 2016’da faizlerin daha istikrarlı ilerleyeceği, Merkez Bankası’nın sıkı politikasından ödün vermeyeceği ve BIST 100 Endeksi’nin pozitif seyredeceği yer alıyor.

Commerzbank ekonomistlerinden Tatha Ghose 1 Kasım seçimine yönelik yaptığı değerlendirmede, koalisyon hükümeti beklediklerini; ancak çok daha farklı bir durumla karşılaştıklarını söyledi. Bu durumun Türk Lirası için çok da olumlu olmayacağını belirten Ghose, sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Türk Lirasının değer kaybetmesi çok da sağlıksız bir şey değil. Ancak yeni kabinede ekonomi yönetimi açıklandığı zaman yabancı yatırımcı açısından olumlu bir algı olabilir ve para Türkiye’ye geri dönebilir. Bizce bu yıl sonuna kadar dolar/TL’de 2.85 öngörülebilir,” dedi.

Seçim sonrası Türkiye’nin durumunu değerlendiren isimlerden bir diğeri ise Robobank Gelişen Piyasalar stratejisti Piotr Matys oldu. Matys politik belirsizliğin tüketici güvenine çok zarar verdiğini, seçim sonrasında bu belirsizliğin ortadan kalkmasıyla piyasaların rahatladığını söyledi. Önümüzdeki haftalarda Türk Lirasının Euro karşısında kazançlarını genişleteceğini söyleyen Matys, dolar karşısında fazla bir değişiklik olmayacağını belirtti. Bu durumu ise FED’in Aralık ayında yapmasını bekledikleri faiz artışının Türk Lirası üzerinde etkisinin büyük olmasıyla açıkladı.

Türkiye’nin ekonomik temellerini güçlendirmek zorunda olduğunu ve şu an AK Parti’nin yapısal reformları uygulamak için bir şansı doğduğunu ifade eden Piotr Matys faizlere yönelik durumu; “Merkez Bankası’nın faiz indirmesi gerektiği yönünde bir açıklama yapılırsa ve FED faiz artırmaya karar verirse, bu çok büyük zarar verebilir. Bu durum TL’yi birçok para birimi karşısında zayıflatabilir,” şeklinde değerlendirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum