Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türk-İş Mart Ayı Açlık ve Yoksulluk Sınırı Verilerini Açıkladı

Türk-İş tarafından Mart ayına dair yapılan araştırma, açlık ve yoksulluk sınırı verilerini ortaya koydu. Detaylar haberde…
Türk-İş Mart Ayı Açlık ve Yoksulluk Sınırı Verilerini Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) her ay paylaştığı açlık ve yoksulluk sınırı için Mart ayı verilerini paylaştı. Türk-İş tarafından yapılan araştırmada, Mart ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 4.928 TL olarak belirlendi.

Bu açlık sınırının, asgari ücretin 675 TL üzerinde olduğunu gösteriyor. Aynı aile için yoksulluk sınırı ise Mart ayında 16.052 TL’ye yükseldi. Araştırmada mutfak enflasyonunda aylık bazda yüzde 8,24, yıllık bazda ise yüzde 76,36 yükseliş olduğu kaydedildi.

Akaryakıttaki Artış Enflasyonu Tetikliyor

Dört kişilik aile açlık ve yoksulluk sınırı
Kaynak: Türk-İş

Mart ayı itibariyle bekar bir çalışanın yaşama maliyeti ise aylık bazda 6 bin 473 TL’ye yükseldi. Asgari ücret ile geçinen bekar bir kişinin açlık sınırının 2.220 TL olduğu belirtildi. Son dönemde akaryakıt ve enerji fiyatlarındaki artışa dikkat çekilen açıklamada, gıda maddelerindeki yükselişin altı çizildi.

Türk-İş, Türk lirasındaki değer kaybının da etkili olduğunu ve geçim şartlarının her geçen gün zorlaştığını belirtti. Açıklamada, “Akaryakıt tüm mal ve hizmetlerin fiyatında en temel girdiği olduğu için akaryakıta gelen zamlar herkesi etkiliyor.” ifadeleri kullanıldı.

Gıda Enflasyonu Arttı

Gıda enflasyonu aylık artış
Kaynak: Türk-İş

Türk-İş gıda fiyatlarındaki artışa dikkat çekerken, süt, yoğurt peynir ve et balık tavuk ürünlerinin bulunduğu gruplarına dair detaylı veriler paylaştı.

Rapora göre yoğurtta 1 kilogramlık paketlerin sayısı azalırken alım gücü düşen insanlar için 900 ve 800 gramlık paketler piyasada yaygınlaşıyor. Peynirin ise 900 ve 800 gramlık paketlerden sonra 700 gramlık paketlerde de satılmaya başlandığı kaydedildi.

Dana, kuzu, tavuk ve balık etinde fiyat artışları gerçekleştiğini belirten Türk-İş, Et Süt Kurumu tarafından kırmızı ete yüzde 48 zam yapıldığı hatırlatıldı. Yağ grubunda ise en fazla artışın ayçiçek yağında olduğu belirtildi.

Ayçiçek yağındaki fiyat artışı Mart ayında yüzde 40’a ulaştı. Yüksek fiyat artışının yaşandı bir diğer ürün ise şeker oldu. Konfederasyona göre şekerdeki son bir aydaki fiyat artışı yüzde 70’e ulaştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu