Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türk-İş: Asgari Ücret için Çağırırlarsa Masaya Otururuz

Yurt içinde son günlerin en çok konuşulan konularından biri olan asgari ücret tartışmalarına, Türk-İş’ten de yorum geldi. İşte detaylar…
Türk-İş: Asgari Ücret için Çağırırlarsa Masaya Otururuz
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Genel Başkanı Ergün Atalay, son günlerde gündeme gelen asgari ücret tartışmaları hakkında konuştu. Bolu-Abant’ta Toplu İş Sözleşmesi Uygulama ve Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan Atalay, asgari ücretin Aralık ayında belirlendiğini ve daha önce Haziran ayında hiç görüşme yapılmadığını söyledi.

Aralık ayında tarafların toplandığını belirten Atalay, son 4-5 gündür herkesin bunu konuştuğunu aktardı. “Dün Bakan Bey’e sordum. O da ‘Bunun günü Aralık ayı.’ dedi. Şimdi resmi muhatabı bakanlık, Türk-İş ve TİSK. Fiyat artışı pazarda var mı? Var. Markette var mı? Var. Kasapta var mı? Var.” diyerek, son zamlara değindi.

Elektrik, doğal gaz, benzin ve domates gibi gıda ürünlerinin fiyatlarının nereye geldiğini herkesin bildiğini ifade ederek, enflasyon faktörüne dikkat çekti.

Enflasyonun her ayın başında açıklandığını söyleyen Atalay, “O zaman her ayın başında enflasyon açıklandığı zaman bu enflasyon miktarını asgari ücretliye, emekliye vermek lazım. Haziran ayı olur mu olmaz mı? Böyle bir yönetmelik yok. Ülkeyi yönetenler yapabilirler mi? Yaparlar. Biz de zevkle, keyifle o masaya haziran ayında çağırırlarsa otururuz.” dedi.

Eğer böyle bir durum olmaz ve çağırmazlarsa, o zaman da Ocak ayından bu yana ne kadar kayıp varsa, Aralık ayında masaya koyacaklarını, onu almadan da meselenin altına imzalarını atmayacaklarını belirti. Bu nedenle milleti beklenti içine sokmamak gerektiğini sözlerine ekledi.

Asgari Ücretin Yenilenmesi Tartışması

Enflasyonun üst üste her ay yükselmesinin ardından, asgari ücretin yetmediği konuşulmaya başlanmış ve Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Üyesi ve eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yıl içinde tekrar değerlendirilebileceğini söylemişti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, mecliste gündeme getirilmediği sürece Aralık ayında belirlendiğini ifade etmişti.

Bakan Bilgin, tartışmaların devam etmesi üzerine bugün yeni bir açıklama yapma gereği daha duydu. Asgari ücrette çok önemli bir artış yaptıklarını ifade eden Bilgin, tartışmayı anlamlı bulmadığını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu