Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türk Firmalarının Libya’da Yarım Kalan Projeleri Devam Edebilir

Türk-Libya Müteahhitlik Ortak Çalışma Grubu toplandı ve Türk firmalarının Libya'da yarım kalan projelerinin devam etmesi konusunda çalışma yapılması konusunda anlaşmaya varıldığı belirtildi.
Türk Firmalarının Libya’da Yarım Kalan Projeleri Devam Edebilir
Yorum

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre; Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Planlama Bakanı El-Tahir el-Hadi el-Cuheymi başkanlığında “Türkiye-Libya Müteahhitlik Ortak Çalışma Grubu” toplantısı gerçekleşti. Dün düzenlenen toplantıya; Türkiye Müteahhitler Birliği, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Türkiye-Libya İş Konseyi, Türkiye Bankalar Birliği, Libya’da İş Yapan Müteahhitler Birliği katıldı.

Toplantıya katılanlar arasında konut ve altyapı projeleri ile ulaştırma projeleri uygulama kurumları, Libya Sayıştayı, İbari Merkezlerin Geliştirilmesi Kurumu (ODAC) gibi Libya’nın alt ve üstyapı projelerini yürüten işveren idarelerinin temsilcileri de yer aldı.

Bakan Pekcan, toplantıda, Türk hükümeti olarak Libya ile ticari ve ekonomik ilişkilerin gelişmesine büyük önem verdiklerini ifade etti.

Ruhsar Pekcan Libya ile Ekonomik-Ticari İlişki Yorumuİki ülke arasındaki ticaretin geçen yıl, bir önceki yıla göre yüzde 65,3 oranında arttığını söyledi ve 1,9 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşıldığını kaydetti. 2011 yılında Libya’da yaşanan olayların olumsuz etkisinin ise hala sürdüğünü belirten Pekcan, iki ülke ticari ve ekonomik ilişkilerinin en önemli unsurlarından birini teşkil eden müteahhitlik sektöründe Türk firmalarının çok sayıda projesinin de bunlar arasında yer aldığını belirtti.

Yarım kalan projelerde tekrar işbaşı yapılmasının önem taşıdığını vurgulayan Pekcan, Libya’nın kalkınma sürecine Türk müteahhitlerin verdiği katkının devam etmesini arzuladıklarından bahsetti. Pekcan, “Yaşanan sorunların, Türk firmalarıyla Libyalı işverenlerin proje bazlı birebir görüşerek çözüme kavuşturulması en uygun yöntem. Bu görüşmelerin de en kısa sürede başlamasını bekliyoruz,” ifadelerini kullandı.

Libya Planlama Bakanı el-Cuheymi ise iki ülke ilişkilerinin her alanda geliştirilmesine önem verdiklerini söyledi.

Libya Anlaşma YorumuEl-Cuheymi, Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin özellikle alt yapının yeniden inşası için kapsamlı bir plan hazırlandığını belirtti. Türk firmalarının geçmişte olduğu gibi bu çalışmalarda yer almasını istediklerini vurguladı. Geçmişten kaynaklanan sorunların firma ve işveren idare arası görüşmelerde aşılması konusunda hemfikir olduklarını ifade etti.

Toplantının sonunda ise Ortak Çalışma Grubunca Türk firmaların Libya’da yarım kalan projelerinin devamına yönelik çalışılması konusunda oluşan fikir birliği çerçevesinde, firmalar ile işverenler arasında görüşmelerin başlatılmasına yönelik niyet beyanını içeren bir tutanak imzalandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu