Yatırım yapmaya başla!

Türk Eximbank Tarım İhracatçısına 200 Milyon Dolarlık Ek Finansman Sağlayacak

Ticaret Bakanı Pekcan, tarım sektörüne verilen kredilerin toplam krediler içindeki payını artırmak için Türk Eximbank olarak yıl sonuna kadar, tarıma dayalı ihracatçıya ek 200 milyon dolarlık finansman sağlanacağını söyledi.
Türk Eximbank Tarım İhracatçısına 200 Milyon Dolarlık Ek Finansman Sağlayacak

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk Eximbank’ın başlattığı Mevsimler Kredi Destek Programı ile yıl sonuna kadar tarıma dayalı sektör ihracatçılarına, 200 milyon dolarlık ek finansman sağlayacaklarını duyurdu.

İncir, üzüm, zeytin, fındık, pamuk ve diğer tarım ürünleri ihracatı yapan firmaları kapsayan uygulama hakkında açıklama yapan Pekcan, sanayi ve istihdamda oldukça önemli bir yere sahip olan tarım sektörünün dış ticaretteki değerine değindi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Mevsimsel Kredi Destek Programı uygulaması hakkında bilgi verdi.

Tarım sektörüne ve ihracatına artı değer kazandırılması amacıyla Türk Eximbank’ın tarıma dayalı ürün ihracatının finansmanında daha etkili olmasının kararlaştırıldığını söyleyen Pekcan, bu doğrultuda sektörde özellikle de mevsimler alım dönemleri itibarıyla finansmana ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.

Türk Eximbank’ın başlattığı uygulama ile yıl sonuna kadar; pamuk, incir, üzüm, zeytin, fındık, kayısı ve diğer tarım ürünleri ihracatı yapan firmalara 200 milyon dolar ek finansman sağlanacağını, bu sayede tarım sektörüne kullandırılan kredilerin toplam krediler içindeki payının artırılacağını belirtti. 12 şube ve 14 irtibat bürosuyla hizmet veren Türk Eximbank’ın tarım sektöründe faaliyet gösteren ihracatçıların uygun finansman olanaklarından yararlanmaları için toplantı, seminer ve eğitimler düzenlediklerini sözlerine ekledi.

Bitlis’in Ahlat ilçesinde üretilen 160 bin ton patatesten, 160 milyon liralık gelir hedefleniyor.

Doğu Anadolu Bölgesi’nin Bitlis ilinde üretilen patates, Türkiye’nin ihtiyacının %5’lik kısmını karşılıyor. Bu yıl hasatın oldukça verimli olması sebebiyle 40 bin dekardan 160 bin ton patates elde edildiği bildirildi. Ahlat Ziraat Odası Başkanı Necat Demirden, ürünlerin bir kısmını depolara beklettiklerini, büyük kısmını ise Irak’a ihraç ettiklerini söyledi.

Geri kalanı ise bölge ve çevre illere sattıklarını belirten Demirden, ürünlerin piyasaya 1 – 1,25 lira arasında satıldığını, fiyatların geçen yıla göre daha iyi olduğunu ve 160 bin ton patatesten 160 milyon lira gelir sağlamayı hedeflediklerini dile getirdi.

Ahlat Ziraat Odası Başkanı Necat Demirden patates yetiştiriciliğinde, 6 ay boyunca tarlalarda 15 bin kişinin çalıştırıldığını söyledi.

Bölge halkı için aynı zamanda önemli bir istihdam olan patates üretiminde, nakliyede yaşanan sıkıntılar nedeniyle ürünlerin sadece Irak’a ihraç edilebildiğini belirten Demirden, üreticilerin de bu yılki verimden memnun olduklarını dile getirdi. Bu yıl 55 dönümden 250 – 300 ton patates ürettiklerini söyleyen bir çiftçi, yetiştirme dönemi boyunca herhangi bir hastalık olmadığını ve hiçbir sıkıntı yaşamadıklarını, bu nedenle de iyi bir verim aldıklarını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum