Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

S&P Global’den Dolar Tahmini ve Türk Bankaları için Uyarı

S&P Global tarafından hazırlanan son raporda Türk bankalarına yönelik uyarılar ve dolar/TL tahminine yer verildi. Detaylar haberde...
S&P Global’den Dolar Tahmini ve Türk Bankaları için Uyarı
HABER GİRİŞ

S&P Global Ratings tarafından Türkiye ekonomisine dair görüşlerin yer aldığı yeni bir rapor paylaşıldı. Raporda Türk bankalarına yönelil uyarıların yanı dolar/TL tahminine yer verildi.

S&P Global, Türkiye’nin parasal ve kredi sıkılaştırma önlemlerini sürdürmesi halinde, ekonomik dengesizliklerin çözülebileceğini ve Türk bankaları için ilgili risklerin azalabileceğini bildirdi.

Nominal kredi büyümesinin 2024 yılında yaklaşık yüzde 40’a gerileyeceği tahminini paylaşan finans kurumu, 2023’te yüzde 4,1 olan cari açığın 2024-2025 yıllarında GSYH’nın yüzde 2’sinin altına düşeceğini tahmin etti.

Bunun reel bazda daralma anlamına geleceğine dikkat çekildi. Gelecek iki yılda ekonomide yavaşlama beklendiği kaydedilen raporda, reel GSYH büyümesinin 2022-2023’teki ortalama yüzde 5 seviyelerinden yüzde 3 seviyelerine düşeceği tahmin edildi. Dolar senaryosunu da paylaşan S&P Global, 2025 sonunda 43 TL seviyesinin görülmesini bekliyor.

Yetkililerin enflasyonu mevcut yüksek seviyeden düşürme çabaları nedeniyle ekonomik risk eğiliminin olumluya döndüğü belirtilemn raporda, artan portföy girişleri ve daralan cari işlemler açığı ile birlikte ekonomik dengesizliklerin çözülmesi, kredi talebinin azalması, gayrimenkul fiyatlarının ılımlılaşması ve ekonominin yavaşlamasının beklendiği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın