Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜİK Paylaştı: Sanayi Üretiminde Pozitif Seyir Devam Etti

Sanayi sektörünün durumunu açıkça ortaya koyan veri bugün TÜİK tarafından açıklandı. İşte sanayi üretim endeksi raporunun detayları...
TÜİK Paylaştı: Sanayi Üretiminde Pozitif Seyir Devam Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) haftanın son gününe yoğun bir gündemle giriş yaptı. Yakından takip edilen birçok veriyi açıkladı. Bunlardan biri sanayi sektörünün üretiminin ne durumda olduğunu gösteren “Sanayi üretim endeksi” verisi oldu.

TÜİK’in Şubat raporuna göre yıllık bazda yüzde 11,5, aylık bazda yüzde 3,2 yükselen sanayi üretim endeksi, Mart ayında pozitif seyrini devam ettirdi.

Bugün açıklanan veriye göre sanayi üretim endeksi Mart ayında yıllık bazda yüzde 4,3 artarken, aylık bazda yüzde 0,3 azaldı. Endeks yeni yıla yükseliş seyrinde giriş yapmıştı.

Sanayi Üretim Endeksi TÜİK
Kaynak: TÜİK

Sanayi üretiminin alt sektörlerine bakıldığında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,5 arttı. Bunun yanında imalat sanayi sektörü endeksi ise yüzde 4,3 arttı.

Raporun detayları incelendiğinde madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 0,2 arttı. Bunun yanında imalat sanayi sektörü endeksi ise yüzde 0,3 azaldı. Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise 1,5 azaldı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.