Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Yetkilisi Bostic’ten Ekonomi için Yavaşlama Uyarısı

Atlanta FED Başkanı Raphael Bostic, ekonomide yavaşlama olabileceğini ve faiz indirimlerinin zamanlamasının belirsizlik içerdiğini söyledi.
FED Yetkilisi Bostic’ten Ekonomi için Yavaşlama Uyarısı
HABER GİRİŞ

Atlanta Federal Rezerv Başkanı Raphael Bostic, politika gevşemesinin zamanlamasının belirsiz olduğunu ancak enflasyondaki düşüş beklenenden daha yavaş olsa bile FED’in bu yıl faiz indirimi yolunda ilerleyebileceğini söyledi.

Bostic, merkez bankasının politika toplantısından bu yana ilk kamuoyuna yaptığı açıklamada, fiyat artışlarının hızının FED’in yüzde 2 hedefinin oldukça üzerinde durduğu ilk çeyreğe rağmen, bu yıl faiz oranlarının düşürülebileceğine dair hala inançlı olduğunu belirtti.

ABD’nin Güneydoğu FED bölgesindeki işletmelerle yapılan görüşmelerin ücret ve istihdam artışının muhtemelen yavaşlayacağını gösterdiğini ve çoğu firmanın, enflasyonu 2022’de 40 yılın en yüksek seviyesine çıkaran hızlı fiyat artışlarının ardından fiyatlandırma güçlerinin düştüğünü hissettiğini ifade etti. ,

Bostic, bu yılın sonlarına doğru sadece çeyrek puanlık bir faiz indiriminin muhtemel olduğunu gördüğünü ve şu anda politika faizinin 2024’e kadar ne kadar düşebileceğinden ziyade herhangi bir aşağı hareket için doğru zamanlamayı belirlemeye odaklandığını söyledi.

Enflasyonun yüzde 2’lik hedefimize geri dönmesi için bir miktar yavaşlama görülmesi gerektiğini sözlerine ekledi. FED’in faiz politikası için önemli verilerden birisi geçen hafta açıklandı. ABD’de tarım dışı istihdam Nisan’da beklentinin altında kaldı. İşsizlik ise yüzde 3,9 ile beklentinin üzerinde gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın