Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜİK Mart Ayı İstatistiklerini Açıkladı: İşsizlik Oranı Belli Oldu

TÜİK tarafından Mart ayına ilişkin işgücü istatistikleri paylaşıldı. İşsizlik yüzde 10’un altında olmaya devam ediyor. Ayrıntılar haberde...
TÜİK Mart Ayı İstatistiklerini Açıkladı: İşsizlik Oranı Belli Oldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yurt içi piyasalar tarafından haftanın önemli verilerinden biri son işlem gününde açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Mart ayına ilişkin işgücü istatistikleri raporu yayımlandı. TÜİK tarafından paylaşılan rapora göre işsizlik Mart ayında yüzde 8,6 olarak gerçekleşti.

Rakam Şubat ayında gerçekleşen yüzde 8,7 olan işsizlik oranını takip ediyor. Şubat’ta bir önceki aya göre 0,3 puan düşüş gerçekleşmişti. Bu ayki düşüş ise 0,1 puan oldu.

TÜİK işgücü istatistikleri
Kaynak: TÜİK

Hanehalkı İşgücü Araştırması sonuçlarına göre, 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı bu yılın Mart ayında bir önceki aya göre 19 bin kişi azalarak 3 milyon 57 bin kişi oldu. İşsizlik oranı erkeklerde yüzde 6,8 iken kadınlarda yüzde 12,0 olarak tahmin edildi.

Mevsim etkisinden arındırılmış olarak istihdam edilenlerin sayısı Mart’ta bir önceki aya göre 139 bin kişi artarak 32 milyon 588 bin kişi, istihdam oranı ise 0,2 puan artarak yüzde 49,5 oldu. Bu oran erkeklerde yüzde 66,9 iken kadınlarda yüzde 32,5 olarak gerçekleşti.

Mevsim etkisinden arındırılmış işgücüne katılma oranı ise yüzde 54,2 oldu. İşgücüne katılma oranı erkeklerde yüzde 71,8 iken kadınlarda yüzde 36,9 oldu. 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki aya göre 0,4 puan azalarak yüzde 15,1 olurken, bu yaş grubunda işsizlik oranı, erkeklerde yüzde 11,7, kadınlarda ise yüzde 21,2 olarak tahmin edildi.

GCM Yatırım Banner

İstihdam edilenlerden referans döneminde iş başında olanların, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış haftalık ortalama fiili çalışma süresi Mart’ta aylık bazda 0,3 saat artarak 43,8 saat olarak gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.