Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kredi Kartlarına Yeni Kısıtlama Yolda mı? Uzmanlar Yanıtladı

Son dönemde sıkılaşma politikası kapsamında kredi kartı kullanımına yönelik kısıtlamalar getirilmişti. Bu kısıtlamalara yenileri gelecek mi? Uzmanlar yanıtladı.
Kredi Kartlarına Yeni Kısıtlama Yolda mı? Uzmanlar Yanıtladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

TCMB tarafından uygulanan faiz artırımları, kredi kartı faizlerinde de artışları beraberinde getirmişti. Dün Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan yılın ikinci enflasyon raporu sunumunda, kredi kartı faiz oranları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

‘Kredi kartı faizlerine bir düzenleme yapılacak mı?’ sorusunu yanıtlayan Karahan, “Kredi kartı konusunda sadece azami faizler bizim düzenleme yetkimiz alanında. Diğer konularda bir şey yapmamız söz konusu değil.” açıklamasında bulunmuştu.

Şu aşamada kredi kartı faizleri konusunda ek önleme ihtiyaç duyulacağını düşünmediğini dile getirmişti. Uzmanlar kredi kartı kullanımına yönelik ne gibi adımlar atılacağına dair beklentilerini paylaştı.

Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş, kredi kartı faizlerindeki son durumu ve limit düzenlemelerini değerlendirdi. Kurtuluş’un ifadelerine göre, önceki aylarda kredi kartı faizleri kredi faizlerine göre daha düşüktü. Ancak son zamanlarda bu durum değişti ve iki faiz türü neredeyse eşitlenmiş durumda.

Kredi kartı faizlerinin normal şartlarda kredi faizlerine göre daha yüksek olması gerektiğini belirten Kurtuluş, bunun sebebinin, kredi kartlarının kullanımının daha kolay olması ve kredilere göre daha yüksek faiz içermesi olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Harcamalara Yeni Tedbir Alınacak mı?

Kurtuluş, kredi kartı faizlerinin bir miktar artırılması gerektiğini özellikle uzun vadeli kredilere göre daha az cazibesi olması gerektiğini vurguladı. Son olarak, Kurtuluş, kredi kartı harcamalarının artmasıyla ilgili olarak yakın vadede bir tedbir alınabileceğini düşünmediğini belirtti. Buna karşın ileriye dönük olarak kredi kartlarıyla ilgili faiz artışı gibi düzenlemelerin olabileceğini ifade etti.

Ekonomist Tuğba Ekin ise, kredi kartı limitlerinin kişinin geliriyle orantılı olduğunu ancak zamanla bu limitlerin artabileceğini ifade etti. Ekin’e göre, eğer kredi kartı harcamaları, mevcut bakiye için yetersiz kalıyorsa bankalar tarafından limitler ciddi şekilde yükseltilebiliyor. Ancak bu durumun gelirlere göre sınırlandırılması, tasarruf yapma imkanı olmayan ailelerin önemli alanlarda sıkıntı yaşamasına yol açabilir.

Ekin, kredi kartı taksit sayılarına önümüzdeki dönemde yeni düzenlemeler gelecekse bunların yine acil ihtiyaç olabilecek konular haricinde olabileceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın