Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yılmaz’dan İşgücü Yorumu: Ekonomimiz İstihdam Üretmeye Devam Ediyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, işsizlik rakamlarını yorumladı. Ekonominin istihdam üretmeye devam ettiğini söyledi. Detaylar haberde...
Yılmaz’dan İşgücü Yorumu: Ekonomimiz İstihdam Üretmeye Devam Ediyor
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bugün Mart ayına yönelik işgücü istatistikleri raporunu yayımladı. Rapora göre işsizlik oranı Mart’ta yüzde 8,6 olarak kayda geçti. Şubat ayında bu oran yüzde 8,7 olmuştu. Söz konusu veri sonrası Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz raporu yorumladı.

TÜİK tarafından paylaşılan rapora göre Mart ayında 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı aylık bazda 19 bin kişi azalarak 3 milyon 57 bin kişi oldu.

Yılmaz, X hesabından yaptığı değerlendirmede “Programımız çalışmaya, ekonomimiz istihdam üretmeye devam ediyor.” ifadelerini kullandı. Cevdet Yılmaz, mevsimsel etkilerden arındırılmış verilere göre 2024 Mart ayı işsizlik verisinin yüzde 8,6 oranıyla azalmaya devam etmekte olduğunu aktardı.

Bir önceki aya ve Orta Vadeli Program beklentilerine göre iyi performans gösteren işsizlik oranın geçen yıl Mart’a göre 1,4 puan azaldığını kaydetti.

Gençlerde işsizlik oranın yüzde 15,1 seviyesiyle yaklaşık 12 yılın en düşük seviyesine indiğini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Yılmaz, Mart ayında istihdamın 32,5 milyonu aştığını ve yüzde 49,5’e ulaşan istihdam oranının da artmaya devam ettiğini kaydetti.

Önümüzdeki dönemde ekonomik istikrarı devam ettiren politikaların aynı zamanda özellikle genç ve kadınlar başta olmak üzere işgücü potansiyelini harekete geçirecek istihdam dostu politikaları izlemeye devam edeceklerini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.