Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’ye Bir İyi Haber de JCR’den Geldi: Görünüm Yükseldi

Japonya merkezli kredi kuruluşu JCR, Türkiye’de döviz rezervlerindeki düşüşün azaldığına işaret ederek kredi not görünümünü pozitif olarak güncelledi.
Türkiye’ye Bir İyi Haber de JCR’den Geldi: Görünüm Yükseldi
HABER GİRİŞ

Türkiye ekonomisine yönelik olumlu açıklamalar gelmeye devam ediyor. Standard & Poor’s (S&P) ve Fitch Ratings’in ardından Japonya merkezli uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu JCR’den de iyi haber geldi.

JCR, 10 Mayıs’ta yaptığı açıklamada Türkiye’nin görünümünü yukarı yönlü güncelledi. Kuruluş Türkiye’nin kredi notunu “BB” olarak teyit ederken kredi notunun görünümünü “negatif”ten “durağan”a çıkardı.

Haziran 2023 tarihine işaret eden JCR, yüksek enflasyona rağmen faiz oranlarının artırılmaması yönündeki para politikasının değiştirildiğini ve belirsizliğin azaldığını açıkladı. Türkiye’de enflasyonu kontrol altına almanın zaman alabileceği ve Türk lirasındaki değer kaybının ekonomi üzerinde olumsuz etki yaratma ihtimali olduğu paylaşıldı.

Türkiye’de merkez bankasının uyguladığı politikalarla döviz rezervlerindeki düşüşün azaldığı, bu çerçevede görünümün olumlu yönde güncellendiği ifade edildi.

Standard & Poor’s, 4 Mayıs’ta Türkiye’nin kredi notunu “B”den “B+”ya yükseltirken görünümü “pozitif” olarak korumuştu. Fitch Ratins ise Mart ayında not görünümünü “durağan”dan “pozitif”e güncelledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.