Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Şimşek Duyurdu: Tasarruf Paketi Açıklanacak!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Pazartesi günü kapsamlı bir tasarruf paketi açıklanacağını duyurdu. Pakete dair bazı detayları paylaştı.
Bakan Şimşek Duyurdu: Tasarruf Paketi Açıklanacak!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TAM tanıtımında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Şimşek kamu maliyesine ilişkin bir çok hususta adım atacaklarını, Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile tasarruf verimlilik paketini açıklayacaklarını söyledi. Paketle birlikte kamu harcamalarının dondurulacağı ve asgari kurumlar vergisi geleceği bilgisini verdi.

Bakan Şimşek, bazı vergileri artırdıklarını, bu sene artırmayaklarını belirterek, “O zaman bu etkiler temmuz, Ağustos ayında ortadan kalkacak. Önümüzdeki dönemde bu dezenflasyon sürecini nasıl yöneteceğiz, onunla ilgili çalışmalarımız aralıksız devam edecek. En önemli hedefimiz enflasyonun tek haneye inmesi, bunun için ne gerekiyorsa yapacağız.” diye konuştu.

Şimşek, ekonomi programının çalıştığını ve dezenflasyona geçişin görüldüğünü vurgulayarak, iç talebin büyümeye katkısının güçlü ve bunun bir miktar yumuşayacağını söyledi.

Altın ithalatına yönelik kota uygulamasına değinen Şimşek, çıkar çevrelerinin memnun olmadığını belirterek, “Bir metali ülkede olmayan döviz kaynaklarıyla ithal edeceksiniz, bir köşede atıl olarak duracak. Bunun neresi vatandaşın menfaatine. Biz vatandaşın seçimine saygı duyuyoruz ama ülkenin menfaatini de düşünmek zorundayız.” ifadelerini kullandı.

Cari açığı milli gelire oranla yüzde 2,5 seviyesinin altına çekmeyi hedeflediklerini belirtti. Türkiye’nin CDS’inin 300 baz puanın altına gerilediğine dikkat çeken Şimşek, kredi derecelendirme kuruluşlarının görünümü pozitife çevirdiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bakan Şimşek, enflasyon düştükçe, aşağı yönlü ivme kazandıkça, piyasa öngörüleriyle hedefler arasındaki farkın kapanacağına inandıklarını söyledi. Bu konuda kararlı olduklarını belirten Şimşek, “Türkiye’yi fiyat istikrarına kavuşturacağız. Fiyat istikrarı demek, tek haneli ideal olarak düşük tek haneli enflasyon demek.” diye konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.