Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Turizm, İhracat ve Talep Zayıflığı Tayland Ekonomisini %7,5 Küçültecek

DBS, salgını kontrol altına almadaki başarısına rağmen Tayland ekonomisinin bu yıl çok daha sert darbe alacağını tahmin etti. Detaylar şöyle;
Turizm, İhracat ve Talep Zayıflığı Tayland Ekonomisini %7,5 Küçültecek
Son Güncelleme: 
Yorum

İlk çeyrekte yüzde 1,8 daralan Tayland ekonomisinin daha kötü düşüşlerin beklediği aylar öncesinde tahmin edilmişti.

Singapur merkezli banka DBS’den gelen yeni rapor, bu beklentileri haklı çıkardı. Bankanın bugün yayımladığı raporunda, enfeksiyon eğrisinin kontrol altına alınsa bile büyümenin bu yıl daha sert bir darbe alabileceği belirtildi.

İkinci çeyreğin düşüşün en sert noktası olacağını dile getiren DBS, iyileşmenin zayıf turizm ve talep nedeniyle sürüncemede kalmasının muhtemel olduğunu kaydetti.

DBS, toplam vaka sayısının 3300’ün altında ve ASEAN-6 akranları arasında en az etkilenenler arasında yer aldığını da ekledi.
Tayland Koronavirüs 13 Temmuz
Kaynak: Worldometers

Verilerin de gösterdiği gibi banka, ölüm oranının bölgesel akranlarına göre iyi iş çıkardığını belirtirken bunun kısmen küresel büyümeye olan bağımlılığı ve henüz stabilize olmayan pandemi durumu nedeniyle ekonomiyi, büyümede keskin bir daralmadan korumak için yetersiz olabileceğini aktardı.

Ayrıca yurt içi faaliyetlerde daha yavaş bir toparlanmanın da duruma katkısının olacağını ekledi. Ekonomi için 3 yumuşak noktayı irdeleye DBS, özel sektör faaliyeti, turizm ve ihracatları ele aldı.

Sürecin Mayıs’ta başlamasından sonra ekonominin yavaş yavaş açılmaya devam ettiği, verilerin temel hareketlerin normale döndüğüne ve perakende ve rekreasyonun yavaş yavaş yetiştiğine işaret ettiğini bildirdi.
Tayland Turist Gelişleri Nisan-Mayıs %100 Düştü
Kaynak: DBS

Hafifletmenin beşinci ve son aşaması, 1 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe girerken dayanıklı ve dayanıklı olmayanlar dahil özel tüketimin daralmayı sürdürdüğünü ekledi. Turizmin zayıf seyrini Şubat’tan Haziran’a kadar uzattığı, gelişlerin ilk çeyrekte yüzde 73, Mayıs-Nisan aylarında yüzde 100 düştüğü vurgulandı.

İkinci çeyreğin de çoğu sınırın kapalı kaldığı için muhtemelen bir fiyasko olacağı, Tayland Turizm Kurumu’nun bu yıl gelişlerde %80 düşüş beklediği söylendi. DBS, son tahmininde ekonominin ikinci yarıda normale dönme varsayımıyla GSYİH’de yüzde 5,5 daralma beklediğini hatırlattı.

Ancak turizmdeki uzun süreli yavaşlama, zayıf ihracat ve iç talepteki daha belirgin iyileşme göz önüne alındığında tahmini yıllık bazda yüzde 7,5 daralmaya düşürdü.

Tayland Merkez Bankası, Haziran raporunda büyüme tahminini %-8,1’e düşürmüştü ki bu rakam 1998’deki %-7.6’dan ve 2009 krizindeki %-0.7 daralmadan daha sertti. DBS, önümüzdeki haftalarda açıklanması beklenen hükümet tahminlerinin bu rakamları yakalamasının beklendiğini belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu