Yatırım yapmaya başla!

Tahminlere Göre Koronavirüs Etkisiyle Turizmde Çalışan 50 Milyon Kişi İşsiz Kalabilir

Aralık ayının ortasından bu yana süren koronavirüs salgını seyahatleri azaltırken, söz konusu daralmayla sektörde 50 milyon kişinin işini kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğu beliritldi.
Tahminlere Göre Koronavirüs Etkisiyle Turizmde Çalışan 50 Milyon Kişi İşsiz Kalabilir

Koronavirüs salgını nedeniyle dünya genelinde zorunlu olmadıkça uçak yolculuğu yapılmıyor. Dün ABD Başkanı Donald Trump; Avusturya, Belçika, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Holland, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç ve İsviçre için seyahat kısıtlaması getirdi.

İtalya zaten tamamen karantina altına alınmış durumda. Birçok hava yolu şirketi uçaklarını yere indirirken, seyahatlerin büyük oranda azalması turizm ve seyahat şirketleri için ciddi anlamsa risk anlamı taşıyor. Tahminlere göre havacılık sektöründe 150 bin, turizmde ise 50 milyon kişi işini kaybedebilir.

Koronavirüs nedeniyle hava yolu şirketleri büyük bir krizin eşiğinde.

Hava Yolu ŞirketleriDünyanın dört bir yanından vaka sayısının gelmesi insanların evlerinden çıkmamalarına ve zorunlu olmadıkça seyahat etmemesine sebep oldu. Bu durum şirketleri zora sokarken, istihdam açısından da daralmaya gidileceğinin işaretlerini veriyor.

Avrupa’nın ikinci büyük hava yolu şirketi olan Lufthansa’nın gelecek haftalarda kapasitesinde %50’lik düşüş bekleniyor. Sektörde ücretsiz izinlerin arttığı ve istihdamın %5 daralması halinde 150 bin kişinin işsiz kalacağı belirtiliyor.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) verilerine göre şu an dünya genelinde 2 milyon 950 bin kişi hava yolu sektöründe çalışıyor.

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC) virüs salgını nedeniyle dünya genelinde seyahatlerin %25 azaldığını açıkladı.

Turizm ÇalışanlarıWTTC Başkanı Gloria Guevera, salgının turizm sektöründeki etkilerinin sert olmasını beklediklerini söyledi. Son dönemde azalan seyahatlerin etkisiyle dünya genelinde 50 milyon kişinin işini kaybedebileceğini dile getirdi. Turizm ve seyahat sektöründe %25’lik küçülmenin toplam istihdamda %12-14 arasında düşüş anlamına geldiğini sözlerine ekledi

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum