Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tüketicinin Güveni Haziran’da %5,8 Oranında Artış Gösterdi

Türkiye İstatistik Kurumu ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile hazırlanan tüketici güven endeksi, Haziran sonuçları açıklandı.
Tüketicinin Güveni Haziran’da %5,8 Oranında Artış Gösterdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Hanenin maddi ve ekonomik durum beklentileriyle harcama düşüncelerini ortaya koyan tüketici güven endeksi Haziran 2021 sonuçları yayımlandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre tüketici güven endeksi Haziran ayında %5,8 artışla 81,7’ye yükseldi. Endeks bir önceki ay %3,6 azalarak 77,3’e gerilemişti.

Geçen 12 aylık döneme göre hanenin maddi durumu endeksi %0,8 oranında azalarak 61,5’ten 61,0 değerine geriledi.
Tüketici Güven Endeksi 81,7'ye Yükseldi
Kaynak: TÜİK

Mayıs ayında 76,6 olan gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi %8,3 artarak 82,9’a yükseldi. Haziran ayında önümüzdeki 12 aylık döneme ilişkin genel ekonomik durum beklentisi endeksi %9,2 artışla 86’ya çıktı. Bu değer bir önceki ay olan Mayıs’ta 78,8 açıklanmıştı.

Önümüzdeki 12 aylık süre içinde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapacağını düşünenlerin oranı %5,2 arttı. Endeks 92,2’den 96,9’a çıktı.

Geçen üç aylık döneme göre gelecek üç aylık dönemde yarı dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi 105,2’ye çıktı. Gelecek 12 aylık dönemde ücretlerin değişimine yönelik beklenti endeksi 103, işsiz sayısı beklentisi 72, tüketici fiyatlarının değişimine yönelik beklenti endeksi 65,7, içinde bulunduğu dönemin tasarruf etmek için uygunluğunu gösteren endeks 64,6 oldu.

Önümüzdeki bir yıl içinde konut satın alma veya inşa etme ihtimali endeksi 8,1, otomobil satın alma ihtimali 13,6 seviyesinde gerçekleşti. Söz konusu rakamların 100’den küçük olması kötümserliği, büyük olması iyimserliği ifade ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu