Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TÜİK Temsilcileri Asgari Ücret Tespit Toplantısında Aylık Gıda Harcama Tutarını Belirledi!

Türkiye'de 2020 yılı itibarıyla geçerli olacak olan asgari ücrete ilişkin toplantılarının üçüncüsü gerçekleştirildi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temsilcileri önerilerini sundu.
TÜİK Temsilcileri Asgari Ücret Tespit Toplantısında Aylık Gıda Harcama Tutarını Belirledi!
Yorum

Türkiye’de vatandaşların merakla beklediği 2020 yılında geçerli olacak olan asgari ücret ödemesinin ne kadar olacağı, yetkililer tarafından yılbaşına kadar netleştirilmiş olacak. Bugün üçüncü toplantısını gerçekleştiren Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) ev sahipliğinde ve Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder’in başkanlığında bir araya geldi.

Bugün saat 14:00 itibarıyla başlayan toplantıda milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren ve diğer tüm maaş kalemleri üzerinde de etki edecek olan 2020 yılına ilişkin asgari ücret rakamlarına ilişkin öneri ve değerlendirmeler gerçekleştirildi.

Komisyona işçileri temsil amacıyla Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat katılırken, işverenleri temsilen ise TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç katıldı.

İşçi ve İşveren Temsilcileri KatıldıToplantıya katılan ve 2020 yılından itibaren asgari ücret tutarının ne kadar olması gerektiğini paylaşan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temsilcileri, Türkiye’de yaşayan bir işçinin aylık gıda harcama tutarının ne olduğunu belirledi ve bunu komisyon ile paylaştı.

TÜİK tarafından yapılan belirlemeye göre bir işçinin 1 ayda yaptığı gıda harcaması ağır statüdeki işlerde 2331 TL, orta statüdeki işlerde 2086 TL ve hafif statüdeki işlerde 1940 TL olarak ölçüldü.

Aylık Gıda Harcamaları BelirlendiAsgari ücret belirleme kapsamında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda 2 Aralık’ta gerçekleştirilen ilk toplantıda Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, hem işçinin hem de işverenin bakış açısını ve içinde bulunduğu durumu dikkate alarak ortak bir noktada buluşmak gerektiğini ifade etmişti. Bu kapsamda 2020 yılı için asgari ücret tutarının tıpkı bir önceki yıl olduğu gibi tarafların uzlaşması sonucunda belirlemek istediklerini ekledi.

Düzenlenen ikinci toplantıya ise  Türk-İŞ ev sahipliği yaparken Hazine ve Maliye ile Ticaret bakanlıkları ve TÜİK temsilcileri tarafından  ekonomik veri raporlarından bazıları sunulmuştu. İşçi ve işveren temsilcileri de görüş ve önerilerini paylaşmıştı. Yeni asgari ücret tutarının kesin olarak belli olacağı dördüncü toplantı ise Aralık ayının sonunda gerçekleştirilecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu