Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump ve Yönetimine Yönelik Eleştirileri Basına Sızan İngiliz Büyükelçi İstifa Etti

İngiltere’nin ABD Büyükelçisi Kim Darroch, sızan yazışmalarının ardından istifa etti. İşte detaylar;
Trump ve Yönetimine Yönelik Eleştirileri Basına Sızan İngiliz Büyükelçi İstifa Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere’nin ABD Büyükelçisi Kim Darroch, Başkan Donald Trump yönetimini “beceriksiz ve işlevsiz” gibi ifadelerle nitelendirdiği e-maillerin basına sızmasının ardından istifa etti.

Pazar günü bir İngiliz gazetesi tarafından yayınlanan yazışmalarda Darroch, Trump ve hükümeti hakkında çarpıcı ifadeler kullanmış, olay İngiltere-ABD ilişkileri için bozulma tehdidi olarak yorumlanmıştı.

ABD ilişkilerinin bozulmasını istemeyen İngiltere, zaman kaybetmeden harekete geçmiş ve Darroch’un yorumlarının hükümetin yorumları anlamına gelmediğini belirtmişti.

Kim Darroch Yorumları İngiltere Hükümeti Yorumları DeğilTicaret Bakanı Liam Fox da Pazartesi günü, sızıntının ilişkilere verebileceği hasarı önlemeye çalışacak nitelikte açıklamalar yapmış, hatta Washington ziyaretinde Trump’ın kızı Ivanka Trump’tan özür dileyeceğini söylemişti. İngiltere Başbakanı Theresa May, Darroch’u destekleyerek ona güveninin tam olduğunu dile getirse de Darroch; “mevcut durum benim rolümü yerine getirmemi imkansız hale getirdi” dedi.

Deneyimli diplomat istifa açıklamasında, büyükelçi olarak görev süresinin geri kalanı hakkındaki spekülasyona son vermek istediğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

Kim Darroch istifa“Görev yerimin bu yılın sonuna kadar bitmeyecek olmasına rağmen, şu anki şartlarda sorumlu rotanın yeni bir elçinin atanmasına izin vermek olduğuna inanıyorum.” İngiltere Dışişleri Bakanlığı tarafından açıklanan istifa, Trump’ın “artık onunla işimiz olmayacak” açıklamasının üzerine geldi. İşçi Partisi Lideri Jeremy Corbyn, Darroch’ın istifasına ilişkin değerlendirmede bulunarak meclisin toplanıp Darroch’u istifa etmek zorunda hissettiren durumdan pişmanlık duyması gerektiğini belirtti. Ayrıca istifa eden diplomatın iyi ve onurlu bir şekilde hizmet ettiğini aktardı.

Bu noktada kaynaklarda Boris Johnson‘un Darroch’un üzerinde yaratmış olabileceği muhtemel etkiden bahsedildi. Çünkü İngiltere’nin başbakan adayı Boris Johnson, dün çıktığı bir programda lider seçildiği takdirde Darroch’u görevde tutup tutmayacağına dair net bir yanıt vermemişti. İngiliz gazetesi The Guardian da haberinde, Kim Darroch’un Boris Johnson’un ona destek vermekten vazgeçtiğini gördükten sonra pozisyonunun savunulmaz olduğu sonucuna vardığını yazdı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu