Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump’ın Yeni Tarife Tehdidi Hakkında Wall Street Yorumları

Trump'ın beklenmedik bir şekilde dün açıkladığı Çin'e yönelik tarifeler, yeni haftanın en önemli gündem maddesi oldu. İşte Wall Street'ten gelen yorumları;
Trump’ın Yeni Tarife Tehdidi Hakkında Wall Street Yorumları
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump, Pazar günü attığı tweetle birlikte Çin’e yeni tarifeler getirmek üzere olduğunu duyurdu. Çin Başbakan Yardımcısı Liu He ise ekibiyle bir ABD ziyareti yapmaya hazırlanıyordu; ama yeni tarifeler üzerine bunun iptal edileceği söylendi.

Ticaret anlaşmalarında sona yaklaşıldığı anda gelen bu yeni tarife kararı üzerine Wall Street’ten yorumlar geldi. İşte bunlardan bazıları:

Goldman Sachs: Tarifeler Müzakereleri Engeller

Goldman Sachs: Tarifeler Müzakereleri EngellerGoldman’dan yapılan açıklamalarda, Trump’ın 200 milyar dolarlık ürüne yüzde 10’luk tarifeleri, yüzde 25’e çıkaracağını açıklamasının, ABD-Çin ticaret müzakerelerinde başarılı bir sonuç çıkma olasılığını düşürdüğünü söyledi.

Ayrıca açıklamaların daha fazla tarife artışı ihtimalini artırdığını söyleyen Goldman Sachs, “Ancak artışın çok az önlenmesinin daha muhtemel olduğunu düşünüyoruz ve Cuma günü artan tarife oranlarının yüzde 40 olacağına inanıyoruz,” dedi.

Goldman Sachs’ın yorumu için tıklayın.

Citi: Çin’in Görüşmelerden Uzaklaşıp Uzaklaşmayacağını İzliyoruz

Citi: Çin'in Görüşmelerden Uzaklaşıp Uzaklaşmayacağını İzliyoruzCiti, Liu He’nin Washington yolculuğunu iptal edip etmeyeceği konusuna odaklandı. “Çin görüşmelerden uzaklaşmadığı sürece, ticaret geriliminin de ticaret savaşının da artmasını beklemiyoruz. Yine de bugün ticaret savaşı yarın ticaret anlaşması senaryosu olasılığının ABD enflasyonunu hızlandırması ve ABD-Çin ticaret anlaşması için zaman çizelgesini 2020 seçim yılına kadar uzatma potansiyeli olduğunu belirtiyoruz,” dedi.

Citi, 2. çeyrekte ABD-Çin ticaret anlaşması konusunda ihtiyatlı bir şekilde iyimser olduklarını belirtirken, gümrük vergileri tehdidi ile Çin’den taviz almanın ve anlaşmayı yürürlüğe koymanın bir yolu olarak kalacaklarını düşündüğünden bahsetti.

UBS: Önceden Tasarlanmış Bir Taktik

UBS: Önceden Tasarlanmış Bir TaktikUBS, Trump’ın ticaret görüşmelerindeki tutumu sertleştirmesine neyin yol açtığını belirten net bir rapor bulunmadığını ifade etti. Medya raporlarının ise bir mesaj göndermek için tasarlandığını söylediğinden bahsetti. Bazılarının ise daha önce müzakere edilen noktalarda Çin’in adımlarına karşılık bir cevap olarak gördüğünü belirtti.

UBS, “Tehdidin zamanlaması, nihai ticaret müzakerelerine girecek kaldıraç oranını artırmak için tasarlanmış bir taktik olduğunu gösterdiyor,” ifadelerini kullandı.

Raymond James: ABD-Çin Anlaşması Zayıf

Raymond James: ABD-Çin Anlaşması ZayıfAmerikan banka Raymond James, “ABD-Çin ticaret anlaşmasına yönelik ilerleme, Başkan Trump’ın yenilenen tarife tehditleri, Çin’in açık balyaları ve Çin delegasyonunun bu haftaki müzakere turunu iptal etme tehdidi ile sona erdi,” dedi.

Banka, Trump’ın geçen yıl G20 toplantısına kadar yalnızca müzakere kaldıracı olarak kullanması için yeni bir tarife paketi ile tehdit ettiğini hatırlattı. Bunun Trump’ın anlaşma için yeni tarife tehditlerini kullanmaya çalıştığını ileri sürdüğünü daha önce de gördüklerini söyledi.

Banka, “Ticari temaslarımızla yaptığımız konuşmalara dayanarak, bunun kaldıraç pazarlığı yapmadığına dair evrensel bir inanç var gibi görünüyor, ancak geçen hafta neredeyse bir anlaşma yapıldığı için son günlerde raydan çıktı. Müzakerelerin kurtarılabileceğine dair bazı umutlar var, ancak bu durum ABD-Çin anlaşmasının ne kadar zayıf olduğunu vurgulamaktadır,” dedi.

Oppenheimer: Mevcut Anlaşmazlığa Çözüm Getirecek

Oppenheimer: Mevcut Anlaşmazlığa Çözüm GetirecekBanka; hisse senedi piyasalarındaki kısa vadeli aşağı yönlü hareketlerin, 2020 ABD Başkanlık seçimleri ve 2025 Made in China hedefi ile ABD ve Çin öncülüğünde en önemli gündem maddeleri olmaya devam ettiğini düşündüklerini söylediler.

Oppenheimer, “Görüşümüze göre; bu kilit tarihler, uzun süren bir ticaret savaşının potansiyel ekonomik maliyetinin yanı sıra, kısa vadeli düşmanlıklardaki artışa rağmen mevcut ticaret anlaşmazlığına olumlu bir çözüm getirecektir,” ifadelerini kullandı.

Yatırımcıların piyasadaki tweet bağlantılı bir volatilite dalgalanması ve hisse senedi fiyatlarının düşmesine neden olması durumunda, son rallide onlardan kurtulmuş olabilecek hisse senetleri için alım-satım listesine başvurmalarını tavsiye ettiklerini söyledi.

Morgan Stanley: Anlaşmayı Hızlandırmak için Bir Taktik

Morgan Stanley: Anlaşmayı Hızlandırmak için Bir TaktikBanka, mevcut tarife çıkarma zamanlaması, icra mekanizması ile ilgili detaylar ve sübvansiyonlar giib bekleyen konular üzerine bir anlaşmayı hızlandırmak için baskı taktiği olabileceğini düşünüyor.

Morgan Stanley, “Yeniden yükselişin geçici olacağını beklerken, piyasa zayıflığı her iki tarafın tekrar bir araya gelmesine yardımcı olacağından, herhangi bir yükseliş doğal olarak belirsizliği artırır ve Goldilocks sonucunun zaten fiyatlandırıldığı risk piyasalarını daha da düşürür,” dedi.

JP Morgan: Mevcut Tarifelerin Geri Çekilmesi Zorlaştı

JP Morgan: Mevcut Tarifelerin Geri Çekilmesi ZorlaştıJP Morgan, “Başkan Trump’ın Çin’in yeniden müzakere etme girişimi hakkındaki yorumunun, bazı yapısal konulardaki ilerleme alanında muhtemel sıkıntılarını yansıtabileceğini düşünüyoruz; alternatif olarak Çin, ABD’nin mevcut tarifeleri geri çekmesini zorlamış olabilir,” dedi.

Banka bu nedenle, ticaret müzakerelerine ilişkin kısa vadeli görünümün biraz belirsizleştiğini ve önümüzdeki birkaç gün izlenmesinin çok önemli olduğundan bahsetti.

JP Morgan, müzakere sürecinin oldukça inişli çıkışı bir süreç olduğunu ifade ederken, “Geçen yılın mayıs ayında her iki hükümetin de 19 Mayıs’ta yapılacak bir ticaret savaşından kaçınmak için ortak bir açıklama yaptıktan kısa bir süre sonra Trump hükümeti 29 Mayıs’ta, 50 milyar dolarlık Çin yüzde 25 tarife getirmeyi ve hassas teknoloji sektörlerine yapılan yatırımları durdurmayı planladığını belirtti,” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu