Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump Yardımcılarını ABD Dolarını Zayıflatacak Yollar Bulmaları için Görevlendirdi

Başkan Donald Trump, iddialara göre yardımcılarına doları zayıflatmanın bir yolunu bulmaları için görev verdi. İşte detaylar;
Trump Yardımcılarını ABD Dolarını Zayıflatacak Yollar Bulmaları için Görevlendirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Başkan Donald Trump, iddialara göre 2020 başkanlık seçimleri öncesinde ekonomiyi desteklemek amacıyla yardımcılarına ABD dolarını zayıflatmanın bir yolunu bulmaları için görev verdi.

Bloomberg’e konuşan kaynakların verdiği bilgilere göre Trump’ın ayrıca FED için kurul adayları olan Judy Shelton ve Christopher Waller ile görüşme yaparken, onlara dolar hakkında sorular sorduğu da söylendi.

Söz konusu kaynaklar, Trump’ın baş ekonomi danışmanı Larry Kudlow ile Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in, hükümetin doları zayıflatma fikrini onaylamadıklarını bildirdi.

Larry Kudlow ile Hazine Bakanı Steven Mnuchin Doları Zayıflatma Onaylamıyor Güçlenen ABD dolarının, ekonomik gündemi için tehdit olduğu konusunda endişelenen Trump, para biriminin gücünün onu ikinci bir döneme taşımasını beklediği ekonomik bir patlamayı köreltebileceğini düşünerek dövünüyordu. Öte yandan haberde Trump’ın FED’i faiz oranlarını düşürmediği için aylarca eleştirmesinin ardından Waller ile Shelton’ı sorgulamasının, doları zayıflatma planında ilerlediğini gösterdiği vurgulandı.

Sonuçta Donald Trump, daha önce döviz piyasalarındaki ABD dolarının göreceli gücünden sık sık yakınmış, yabancı ulusları para birimlerini devalüe etmek ve ABD ticaret açığını şişirmekle suçlamıştı.

Trump Güçlü Dolar Şikayetçi Daha geçtiğimiz hafta yaptığı bir Twitter paylaşımında da Çin ve Avrupa büyük bir para manipülasyonu oyunu oynuyor demiş, onların ABD ile rekabet edebilmek için sistemlerine para pompaladıklarını iddia etmişti.

ABD’nin Çin ve Avrupa’nın para politikalarıyla eşleşmesi gerektiğini savunan Trump, paylaşımında daha kolay para politikası için de çağrıda bulunmuştu. Trump, bunun öncesinde de Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’yi açıklamalarıyla euroyu düşürmekle suçlamıştı.

Nihayetinde güçlü bir dolar, ABD’li tüketicilere yabancı mal alırken bir avantaj sağlasa da diğer ulusların ABD’de üretilen mallar için büyük meblağlar ödemek zorunda kalması açısından yerli ihracatçılara zarar verebiliyor. Bu da ABD’nin ticaret açığını azaltmayı bir öncelik haline getiren Trump için büyük bir sorun konumunda.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu