Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump-Xi’nin G-20 Toplantısı FED’in Bir Sonraki Hamlesini Etkileyebilir

Japonya’da gerçekleştirilecek G-20 Zirvesi’ndeki Trump-Xi toplantısının, FED’in bir sonraki hamlesini etkileyebileceği söylendi. İşte detaylar;
Trump-Xi’nin G-20 Toplantısı FED’in Bir Sonraki Hamlesini Etkileyebilir
Yorum

Gelecek hafta Japonya’da gerçekleştirilecek G-20 Zirvesi’ndeki Trump-Xi toplantısının, FED’in bir sonraki hamlesini etkileyebileceği söylendi. ING’nin baş ekonomisti Rob Carnell, bugün verdiği demeçte dünyanın en büyük iki ekonomisinin liderleri arasındaki toplantının oldukça önemli olacağını belirtti.

Powell, Çarşamba günü para politikası kararını açıklarken toplantıda oranların düşürülmesi için fazla destek olmadığını söylese de Carnell, Japonya’daki toplantı iyi gitmezse işlerin değişebileceğini bildirdi.

FED’in faiz konusundaki tavrını değiştirebilecek tek şeyin, Osaka’da yapılması planlanan toplantıda iki liderin birbirine ticaret konusunda yumruk sallamaya devam etmesi olduğunu belirtti.

FED Sonraki Toplantı Trump-Xi’nin G-20 Etkileyebilir Böyle bir durumda da oyuna dahil edilmesi gereken şeyin hızlı bir oran düşürme olacağını dile getirdi. Ekonomist ayrıca, FED’in duruşunu etkileyebilecek çok az başka şeyin olabileceğini vurguladı. Bu noktada akıllara daha önce G-20 toplantısıyla ilgili yapılan yorumlar geldi ki bunların çoğu, toplantıdan olumlu sonuç çıkmayacağı yönündeydi. Örneğin milyarder iş insanı Steve Schwarzman, dün verdiği bir röportajda Trump-Xi toplantısında anlaşmanın olasılıksız göründüğünü aktardı.

Düşüncesine gerekçe olarak ise görüşmelerin sona erdiği Mayıs ayından bu yana neredeyse hiçbir gelişmenin yaşanmadığını gösterdi.

G-20 Anlaşma Çıkmayacağına Dair YorumlarABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross da yakın zamanda verdiği demeçte, G-20’de yapılacak bir ticaret anlaşması için beklentileri düşürmesiyle dikkat çekti. Anlaşmaya varılmadığı takdirde Trump’ın Çin’e daha fazla tarife uygulamaktan kesinlikle mutlu olacağını söyleyen Ross, bunun yanında G-20’nin 2,500 sayfalık bir anlaşmanın imzalanacağı yer olmadığını belirtti.

Ticaret görüşmelerinin bir diğer kilit ismi Steven Mnuchin de Xi toplantısı iyi gitmezse Trump’ın Çin’i yeni tarifelerle vurmaktan mutlu olacağını dile getirerek iyimser konuşmamıştı. Pek çok uzman da 10 Mayıs’ta çıkmaza giren müzakerelerin ardından hiçbir ilerlemenin olmadığının üzerini çizerek toplantıdan anlaşma değil, ancak anlaşma yolunda atılacak bir adımın çıkacağı yönünde görüş bildirmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu