Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump’ın Ticaret Savaşı Nedeniyle Artan Resesyon Riski Görüldü

Tahminleri düşüren ekonomist grubu, Trump’ın ticaret savaşı nedeniyle resesyon riskinin arttığını söyledi. Detaylar aşağıda;
Trump’ın Ticaret Savaşı Nedeniyle Artan Resesyon Riski Görüldü
Yorum

Ulusal İşletme Ekonomisi Birliği (NABE) tarafından yayınlanan bir anket, durgunluk riskinin arttığını ve ekonomiye yönelik asıl tehdidin Trump yönetiminin ticaret savaşı olduğunu gösterdi.

NABE anket başkanı Gregory Daco; “Korumacılığın artması, yaygın ticaret politikası belirsizliği ve daha yavaş küresel büyüme ABD ekonomik faaliyeti için önemli aşağı yönlü riskler olarak düşünülüyor” diyerek dikkat çekti.

Washington merkezli kurumun küçük bir çoğunluğu FED’in 2019 sonuna kadar beklemede kalacağını tahmin ederken yüzde 40’ı en az bir indirim daha beklediğini belirtti.

NABE Ekonomistleri İndirim Tahmini9-16 Eylül haftası yapılan anketin sonuçları, birçok analist ABD’nin son ekonomik göstergelerinde uyarı işaretleri görürken geldi. Bunların arasında Eylül ayında 10 yılın en düşük seviyesini gören imalat faaliyeti ve 2016’dan bu yana en yavaş büyüme seviyesini gören hizmet sektörü vardı.

Geçen hafta artan bu raporlar, ekonominin resesyona hazırlandığı yönünde sinyaller vermişti. Ankete katılan 54 NABE ekonomistinin 5’te 4’ü ekonominin daha da yavaşlama riski olduğunu söylerken, oran Haziran ayındaki yüzde 60’ın üzerinde geldi.

Ayrıca ekonomistler, GSYİH büyümesinin bu yıl yüzde 2.3 oranında artmaya devam edeceğini ancak 2020’de yüzde 1.8’e yavaşlayacağını öngördü.

NABE Ekonomistleri Haziran tahmini DüşürdüBu rakam da grubun Haziran’daki son tahmininden zayıf geldi. Sanayi üretiminin 2018’deki yüzde 4’ten 2019’da yüzde 0.9’a keskin bir şekilde düşmesini bekledikleri de aktarıldı. Haziran ayındaki yüzde 4.6’lık tahmini revize eden grup, bu yıl şirket karının yüzde 1.7 oranında artacağını tahmin etti.

Keza kurumsal karlarla ilgili artan karamsarlık ve daha geniş bir ekonomik yavaşlama borsada sorun yaratmıştı. Geçen hafta Wall Street’in ana endeksleri, istihdam ve üretim verilerinin ticaret savaşının ABD ekonomisini etkilediğine işaret etmesinden sonra bir günlük büyük düşüşler yaşamıştı.

Öte yandan NABE panelistlerinin gelecek yıl boyunca ticari yatırımların yumuşamaya devam etmesini bekledikleri de kaydedildi.

NABE Ekonomistleri GSYİH Büyümesi 2020 Yüzde 2 Altı Düşecek Buna göre reel olmayan sabit yatırımların 2019’da yüzde 2.9 ve 2020’de yüzde 2.1 oranında artacağı söylendi. Trump yönetiminin ticaret savaşının yol açtığı ekonomik hasara rağmen NABE katılımcıları, politikanın ABD ticaret açığını azaltma hedefinde başarılı olduğuna inanmadıklarını dile getirdi. Bunun yerine, ticaret açığının önemli ölçüde genişlediği vurgulandı.

Panel bu açığın büyük bölümünün daha yavaş ihracat açığından geleceğini öne sürdü ki ihracat büyümesi 2018’de yüzde 3’ken 2019’da yüzde 0.1’e düşecekti. Tahminleriyle dikkat çeken grup ekonominin 12 ay boyunca ivme kazanmasını beklerken, durgunluk ihtimalinin gelecek yıl artacağını öngördü. Bu yıl tam bir resesyona girme ihtimali yüzde 7, 2020 ortalarından itibaren resesyon ihtimali yüzde 24, 2021 ortasından başlayarak durgunluk ihtimali yüzde 69 olarak belirlendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu