Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump Teşvik Görüşmelerini Durdururken, Powell “Daha Fazla Destek Şart” Dedi

ABD Başkanı Trump, 2,4 trilyon dolarlık ilave mali teşvik müzakerelerinin durdurulması talimatını verdi. Öte yandan FED Başkanı destek sağlanmazsa ekonomideki toparlanmanın zayıflayacağını söyledi.
Trump Teşvik Görüşmelerini Durdururken, Powell “Daha Fazla Destek Şart” Dedi
Son Güncelleme: 
Yorum

Salgından en kötü etkilenen Amerika’da ekonomiye destek için ek bir mali teşvik sağlanması haftalardır gündemde. Merkez Bankası yetkilileri olmak üzere birçok kişi, ekonomik faaliyetlerin yeniden kriz öncesine dönebilmesi için bu tür teşviklerin şart olduğunu düşünüyor.

ABD Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin, teşvik paketinin onaylanması için görüşmelere ara vermeden devam ediyordu.

Ancak Başkan Donald Trump dün teşvik paketine yönelik müzakerelerin durdurulması talimatını verdi. FED Başkanı Jerome Powell ise toparlanma için devlet desteğinin şart olduğunu bir kez daha yineledi.

ABD Başkanı Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda demokratların teşvik çabalarıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Trump, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Demokratlar’ın yönetimdeki eyaletleri kurtarmak için 2,4 trilyon dolarlık teşvik istediğini fakat bunun salgınla hiçbir alakası olmadığını söyledi. Kendilerinin 1,6 trilyon dolarlık teklif yaptığını, ancak Pelosi’nin pazarlığa yanaşmadığını aktardı.

3 Kasım başkanlık seçimleri öncesinde ülkede aksiyon bitmiyor. Trump’a geçen Cuma günü coronavirüs teşhisi konuldu. Hafta sonu hastaneye kaldırılan başkan, Pazartesi günü durumunun iyi olduğu açıklanarak taburcu edildi. Salı günü de Beyaz Saray’a giderek işinin başına geçti.

Bu hızlı iyileşme için başta demokratlar olmak üzere herkes Trump’ın seçim öncesinde bir oyunu olduğunu düşündü. Rakibi Joe Biden’dan 16 puan geride olan Trump’ın son hamlesi de tepkilerin artmasında bir diğer faktör olarak öne çıktı. Biden teşvikleri durdurarak Trump’ın Amerikan halkına sırt döndüğünü söyledi.

Teşvik müzakerelerinin seçim sonrasına kadar ertelenmesi talimatı verdiğini söyleyen Trump, kendinin kazanması halinde büyük bir teşvik yasasını hayata geçireceğini belirtti.

Ekonominin çok iyi gittiğini, istihdamda rekor iyileşme sağlandığını da sözlerine ekledi. Pelosi ve Mnuchin haftalardır görüşmeleri yakından sürdürürken, son bir hafta içinde ilerleme sağlandığı mesajını vermişti.

FED Başkanı Powell ise yeni destekler olmadığı sürece ekonominin toparlanma konusunda zorlanacağını düşünüyor.

FED Başkanı Powell Ekonomi YorumuDemokratlar ile Cumhuriyetçiler arasında teşvik tartışmalarının sürdüğü ortamda, FED Başkanı’ndan daha fazla teşvikin sorun olmayacağı yorumu geldi. 7 milyon 723 bin vakanın görüldüğü ABD’de salgınla mücadele kapsamında hanehalkına ve işletmelere verilen desteğin süresi Ağustos ayında doldu.

Bunun ardından yeni teşvik için görüşmeler yapılsa da net bir sonuç elde edilemedi. Powell, yeterli destek olmadığı sürece Amerika ekonomisindeki toparlanmanın zayıflayacağını söyledi.

Desteğin az olmasının zayıf bir toparlanmaya yol açacağını ve işletmelere gereksiz zorluklar yaratacağını dile getirdi. Aşırı teşvikin şu an için herhangi bir risk yaratmadığını, ihtiyaçtan fazla politika adımı olursa bunun bir zarar oluşturmayacağını sözlerine ekledi.

Ağustos ayıyla birlikte sona eren işsizlik sigortası ödemelerine rağmen tüketimin oldukça sıkı bir tutunma gösterdiğini fakat önümüzdeki süreçte çok fazla insanın işsiz kalacağını sözlerine ekledi. Bu nedenle ek desteklere ihtiyaç olacağının altını çizdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu