Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump Tarifeleri Artırırsa Yuan Dolar Karşısında 7,5 Seviyesine Zayıflatılabilir

ABD ile Çin ticaret gerilimleri, para savaşlarına dönmeye başlarken, Trump'ın yeni tarifeler getirmesiyle yuanın 7,5 seviyesine gelebileceği söylendi.
Trump Tarifeleri Artırırsa Yuan Dolar Karşısında 7,5 Seviyesine Zayıflatılabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump’ın geçen hafta beklenmedik bir şekilde Çin’e yeni tarifeler getireceğini açıklamasıyla birlikte USD/CNH paritesi yeni haftaya, psikolojik kırmızı bölge olarak görülen 7 seviyesini kırarak başladı. Aynı gün 7,1070 seviyesine kadar yükselen parite sonrasında, Çin’in misilleme olarak yuanı zayıflattığı söylendi. Trump yönetimi ise Çin’i para manipülatörü olarak etiketledi.

25 yıl sonra ABD tarafından Çin para manipülatörü olarak etiketlenirken, Bank of America Merrill Lynch çarpıcı bir yorumda bulundu. Eğer Trump yakın zamanda tehdit altındaki 300 milyar dolarlık Çin malındaki gümrük vergilerini yüzde 10’dan yüzde 25’e taşırsa yuan, dolar karşısında 7,5 seviyesini görebilir.

Çin’in para birimi, Pekin’in küresel mali krizden bu yana ilk kez yuanın dolar başına önemli 7 seviyesini geçmesine izin vermesi bu haftanın en önemli gündemi oldu. Çin’in merkez bankası, devalüasyon iddialarını reddetmesine karşın, tüm dünya para biriminin bir silah olarak zayıflatıldığını düşünmeye başladı.

USD/CNH 2019 Yılının Sonunda 7,3 Seviyesine Dokunabilir

USD/CNH 2019 Yılının Sonunda 7,3 Seviyesine DokunabilirYuandaki zayıflık, Trump’ın 1 Eylül’den itibaren Çin’in tüm mallarına tarife uygulamaya başlayacak olması haberlerinin ardından geldi.

Bank of America Merrill Lynch tahminlerine göre; eğer bu şekilde devam ederse USD/CNH paritesi, 2019 yılının sonunda 7,3 seviyesine dokunabilir. BofAML ekonomistlerinin önceki tahminleri ise 6,63 gibi düşük bir seviyede yer alıyordu.

Trump’ın 300 milyar dolarlık Çin malı için açıkladığı yüzde 10’luk gümrük vergisi, eğer yüzde 25’e yükselirse mevcut ekonomik finansal koşulların değişmediği varsayılarak 7,5 seviyesinin ötesine geçilebileceği öngörüldü.

BofAML döviz kuru stratejisti Rohit Garg bu yöndeki düşüncelerini açıklarken, pek çok analistin vergi oranının yüzde 25 seviyesine çıkmasını beklediğini de belirtti.

Garg, bu gibi yüksek bir tarife oranının daha fazla acı vereceğini ve ABD Fereral Rezervi’nin bazı olumsuzluklara yol açabileceğini söyledi. FED’in faiz indirimine devam edebileceğini belirten Garg, doların bu şekilde toparlanmasının sağlanabileceğini ifade etti.

Washington zaten 250 milyar dolarlık Çin malına yüzde 25 tarife uyguluyor. Daha önce ticaret ve teknoloji alanlarında Çin’i suçlayan Trump, şimdi de para manipülatörü olduğunu söylüyor.

Pekin ise kendi adına milyarlarca dolarlık ABD malına yüksek tarifeler uygularken, son hamlenin ardından ABD tarım ürünlerine yönelik alımlarını durduracağını söyledi.

Amerikan Dolarının Dayanıklılığı

Amerikan Dolarının DayanıklılığıABD, uzun süredir Çin’i ticarette avantaj elde etmek için yuanı yapay olarak düşük tutmakla suçluyor. Bu kapsamda bir izleme listesinde tutulan Çin, açıkça para manipülatörü olarak işaretlenmemişti.

Son yaşanan gerilimde ise 7 seviyesinin aşılmasıyla yuanın zayıflatıldığının söylenmesi sonucunda bu etiket yapıştırılmış oldu. Geçen ay Trump, Çin ve Avrupa’nın büyük bir para manipülasyonu oyunu oynadığını söylemiş, bu durumu eleştirmişti.

Singapurlu banka DBS’nin baş ekonomisti olan Taimur Baig, “Ancak Çin’e karşı söylem ve tarifeleri yerine getirerek Trump, ABD dolarının yuan ve diğer para birimleri ile karşılaştırıldığında daha da güçlenmesini sağlamıştır,” dedi.

Dolar endeksi, bu yılın başından beri yaklaşık yüzde 1,4 oranında yükseldi.

Baig, “Tüm ironi bu: Donald Trump ABD’ye rekabetçi bir avantaj sağlamak için daha fazla el attığında, gördüğümüz risk daha fazla ve daha güvenli liman akışları ABD ve Hazine toparlanmalarına neden oluyor ve dolar güçlü kalıyor,” dedi.

Baig, FED’in faiz oranlarını düşürmesi veya Washington’ın döviz piyasalarına müdahale etmesi, doların gücünü korumasına yardımcı olabileceğini söyledi. Ancak her iki seçeneğin de dolar üzerinde ticaret savaşının sonundan çok daha az etkisi olacağını ifade etti.

Baig, “Çinliler ve Amerikalılar arasındaki eylemlerin ABD ile Çin arasında daha küçük bir artıya yol açacağına dair bir tür karar varsa bu bana daha zayıf bir doların en güçlü itici gücü olacaktır. Ancak bu, anlatının şu an oynadığı gibi değil. Çin’in hareketi, ABD’nin bu oyunda tüm toplara sahip olmadığını, Çin’in bu dolarları zayıflatan Donald Trump arzusunu çok kolay bozabileceğini söylüyor,” dedi.

Yuanın Orta Noktası Dolar Başına 6,9996 Olarak Belirlendi

Yuanın Orta Noktası Dolar Başına 6,9996 Olarak BelirlendiÇin’in merkez bankası, Washington’ın Pekin’i para manipülatörü olarak etiketlemesinden iki gün sonra yuanın resmi orta noktası referansını 6,9996’ya ayarladı.

Reuters tahminleri, Çin Halk Bankası’nın yuanı Çarşamba günü dolara karşı 6,9994 seviyesine sabitleyeceğini öngörmüştü. Reuters’e göre; dün PBOC, 20 Mayıs 2008’den bu yana en zayıf referans noktası olan 6,9683 seviyesinde yuanı sabitledi.

Yuanın dolara karşı değeri önemli; çünkü düşük bir para birimi bir ülkenin ihracatını uluslararası pazarlarda daha ucuz hale getiriyor. Trump yönetimi, Çin ürünlerine fiyat avantajı sağlayacağı için daha düşük bir yuana karşı çıkıyor.

Reuters haberine göre; dolar başına önemli 7 yuan seviyesi, özellikle Çin para biriminin 2008 yılındaki küresel mali krizden bu yana ilk kez Pazartesi günü psikolojik olarak kilit noktayı ihlal ettikten sonra yatırımcılar tarafından yakından izleniyor.

Çin, yuanın her gün orta noktasından yüzde 2 gibi dar bir bantta dalgalanmasına izin veriyor. S&P Global Ratings tarafından bugün yayımlanan bir rapora göre; “7 seviyesinden sonra hareketin zamanlaması kesinlikle tesadüf değil ve politik bir boyutta olabilir.”

S&P ekonomistleri, “Zamanlama, büyük para politikası değişikliklerinin devam ettiği endişesi doğurabilirken, şu ana kadar genel politika çerçevesinin değiştiğine dair herhangi bir kanıt göremedik. Makroekonomik politikaların etkileri, Çin’in sermaye çıkışını istikrarsızlaştırmasından kaçındığı sürece sınırlı kalacaktır,” ifadelerini kullandılar.

Onshore yuan, bugünkü işlemlerde dolar karşısında 7,0457 seviyesinden işlem görürken, offshore yuan dolar başına 7,0802 seviyesinden alıcı buluyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu