Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump, Suudi Arabistan’ın ABD Askeri Teçhizatı Alımını Takdir Ediyor

Başkan Donald Trump, Cumartesi günü yaptığı açıklamada Suudi Arabistan’ın askeri teçhizat alımını takdir ettiğini söyledi. Detaylar şöyle;
Trump, Suudi Arabistan’ın ABD Askeri Teçhizatı Alımını Takdir Ediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Başkan Donald Trump, Cumartesi günü yaptığı açıklamada Suudi Arabistan’ın askeri teçhizat alımını takdir ettiğini söyleyerek Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ı ülkeyi ekonomik ve sosyal reformlarla açmak için çalışan bir arkadaşı olarak nitelendirdi.

Trump’ın Suudi Arabistan’a savunma satışlarını artırma planları, özellikle de Cemal Kaşıkçı cinayeti sonrası Kongre’de artan eleştirilere yol açmışken gelen bu açıklamalar dikkat çekti.

Muhammed bin Selman’la ikili görüşmesi öncesinde Trump; “Bir arkadaşım olan Suudi Arabistan Prensi ile birlikte olmaktan onur duyuyorum” dedi.

Trump: Muhammed bin Selman ile Görüşmekten Onur DuyuyorumAyrıca Trump, Muhammed bin Selman’a hitaben; “özellikle kadınlar için neler yaptığınızı ve neler olup bittiğini görmek, bu çok olumlu bir şekilde devrim gibidir” ifadeleriyle devam etti. Veliaht Prens de ülkesi için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştıklarını ve bunun uzun bir yolculuk olduğunu kaydetti.

Trump, Veliaht Prens’in yanında otururken; “Uzun süredir Suudi Arabistan ve diğer ülkelerin teröre sponsorluk yapıp yapmadıklarına dair sorular vardı” diyerek şöyle devam etti:

Trump Suudi Arabistan Terör Açıklaması “Sen kesinlikle durdun ve bunu gerçekten takdir ediyorum ve dünya bunu gerçekten takdir ediyor.” Beyaz Saray’dan ikilinin toplantısına ilişkin yapılan yazılı açıklamada da verimli bir toplantının gerçekleştiği dile getirilerek petrol piyasalarının ele alınmasında Suudi Arabistan’ın kritik rolü, İran tehditleri, ABD-Suudi Arabistan arasında artan ticaret ve yatırım, insan hakları meselelerinin önemli başlıklarının konuşulduğu aktarıldı..

Senato’nun bu ay milyarlarca dolarlık askeri teçhizatın Suudi Arabistan’a, Birleşik Arap Emirlikleri’ne ve diğerlerine satılmasını engellemek için oy kullandığı, Trump’ınsa Senato eylemini veto etme sözü verdiği hatırlatıldı.

Cumartesi günü ise Trump, toplantısında Cemal Kaşıkçı’nın ölümünü ele alıp almayacağını söylemeyi reddetti. Sonuçta CIA, Muhammed bin Selman’ın Kaşıkçı’nın öldürülmesini emrettiğine karar vermişken Birleşmiş Milletler’den bir araştırmacı da onun sorumluluğu için yeterince kanıt olduğunu söyleyerek Selman’ın soruşturulması gerektiğini savunmuştu. Suudi yetkililer ise herhangi bir bağlantı olduğunu reddetmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu