Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump, Silah Ticareti Anlaşması’ndan Ülkesinin İmzasını Çekeceğini Bildirdi

ABD Başkanı Donald Trump, Ulusal Tüfek Derneği Yasama Eylem Enstitüsü’nün (NRA-ILA) Indianapolis’teki Liderler Forumu adlı etkinliğe katıldı.
Trump, Silah Ticareti Anlaşması’ndan Ülkesinin İmzasını Çekeceğini Bildirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Donald Trump bu etkinlikte 2013 yılındaki Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde imzalanan Silah Ticaret Anlaşması’ndan imzasını çekeceğinin haberini verdi. Trump, konuşmasını yapmak üzere oturduğu yerden kürsüye geldiği esnada katılımcılardan biri Trump’a doğru cep telefonu fırlattı.

Indianapolis’te düzenlenen Liderler Forumu adlı etkinlikte meydana gelen olayda fırlatılan cep telefonu Trump’tan biraz uzağa düştü.

Fırlatılan Cep Telefonu Trump'tan Biraz Uzağa DüştüKısa bir süre telefonun atıldığı yöne bakan Trump konuşmasına başladı. Ayrıca Trump olay sırasında sakin tavrını korurken, telefonu fırlatan kişi tutuklandı.

Donald Trump katılımcıların huzurunda BM Silah Ticareti Anlaşması’ndan imzasını çekeceğine dair bir belge imzaladı. Ardından “Birleşmiş Milletler yakında Amerika’nın bu anlaşmayı reddettiğine dair resmi bir tebligat alacak.” sözlerini ekledi.

Daha sonra “Bunun ne olduğunu çoğunuzun bilmediğini düşünüyorum. Ne olduğunu biliyor musunuz? Büyük bir faktör. Orada NRA’dan bazı mutlu yüzleri görüyorum. Resmi olarak bugün, fazlasıyla yanıltıcı bu anlaşmadan Amerika’nın imzasını çekeceğimi duyuruyorum. İmzamızı geri çekiyoruz.” şeklinde konuştu.

Trump, ayrıca imzaladığı belgenin Senato’ya anlaşmayı onaylama sürecini askıya almasını ve anlaşma hakkının kendisine verilmesini talep eden bir mesaj niteliği taşıdığını vurguladı.

Trump İmzaladığı Belgenin Bir Mesaj Niteliği Taşıdığını Vurguladı“Demokratlar, suçlu yabancıların hiçbir hesap vermeden ortalıkta serbestçe dolaşmalarına izin verilirken kanunlara uyan vatandaşları silahsızlandırmak istiyor. Ben başkanınız oldukça bu asla olmayacak.” sözleriyle düşüncelerini dile getiren Donald Trump, demokratların ülkedeki silah satışlarına yönelik sınırlama tekliflerini de eleştirdi.

Diğer bir yandan Beyaz Saray’dan bir açıklama geldi. Bu açıklamada ise Silah Ticareti Anlaşması’nın 2013 yılında eski Başkan Barack Obama döneminde hayata geçirildiği, fakat Trump’ın görevi devralmasıyla Beyaz Saray’a onay için sunulduğu bilgisi verildi.

Yapılan açıklamada, Silah Ticareti Anlaşması’nın (STA) 2020 yılındaki değişiklikler için müzakereye açılmış konumda olduğu ve ABD’nin sunulan potansiyel tekliflerden bazılarını kabul edemeyeceğine değinildi. STA sorumsuz silah transferi problemlerinde başarı sağlayamamışken, ortak ve müttefiklere silah satımını engellemek isteyenler için platform oluşturduğundan bahsedildi.

Açıklamada, Başkan Donald Trump’ın ABD’nin egemenlik ve haklarını asla teslim etmeyeceğini açıkça ortaya koyduğuna vurgu yapıldı.

Başkan Donald Trump'ın ABD'nin Egemenlik ve Haklarını Asla Teslim Etmeyeceği Vurgulandı2013 yılında BM nezdinde uluslararası konvansiyonel silah satış ve transferlerine standart getirmek üzere Silah Ticaret Anlaşması imzalanmıştı. 130 ülke bu anlaşmayı imzalamış, 101 ülke ise anlaşmanın uygulamasına katılmıştı.

Anlaşmayı yürürlüğe koyan ülkeler arasında ise ABD dışındaki diğer katılımcı ülkeler de bulunuyor. Öte yandan Çin, Rusya, Kuzey Kore, iran, Suriye, Ermenistan ve Mısır’ın da içinde olduğu 63 ülke bu anlaşmayı imzalamamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu