Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump, İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile Görüşme Konusunda Yeşil Işık Yaktı

G7 Zirvesi’nin tamamlanmasının ardından bir basın toplantısı düzenleyen ABD Başkanı Trump, koşulların doğru olması halinde İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile görüşmeyi kabul edebileceğini söyledi.
Trump, İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile Görüşme Konusunda Yeşil Işık Yaktı
Son Güncelleme: 
Yorum

45. si düzenlenen G7 Zirvesi, Fransa’nın Biarritz kentinde gerçekleştirilerek sona erdi. Fransa, Amerika, İtalya, Almanya, Kanada ve Japonya’nın yer aldığı zirvenin sonuç bildirgesinde anlaşmazlıkların daha çabuk çözülebilmesi için Dünya Ticaret Örgütü’nün (DTÖ) işleyişinin değişmesi gerektiği kanaatine varıldı.

Bunun yanında Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nde (OECD) önümüzdeki yıl vergi meselesinin çözüme kavuşturulacağı konusunda da mutabakata varıldı. ABD Başkanı Donald Trump, Zirve’nin ardından Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron ile bir basın toplantısı düzenleyerek, başarılı bir şekilde geçtiğini bildirdi. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüşme konusunda ise yeşil ışık yaktı.

Trump, koşulların doğru olması halinde İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile görüşebileceğini söyledi.

Trump-Ruhani Görüşmeİran’da rejim veya lider değişikliği yapmak gibi bir amaçları olmadığını, sadece nükleer silahlara ve balistik füzelere sahip olmamaları gerektiğini söyleyen Trump, bu koşullar altında anlaşmanın süresinin uzun olabileceğini aktardı. İran konusunda olumlu hislere sahip olduğunu, bu ülkede çok iyi insanların ve arkadaşların olduğunu belirtti.

“Görmek istediğim son şey, büyük bir problem ama yapmamız gereken şeyi yapmamız gerekir.” şeklinde bir yorumda bulunan Trump, İran’ın kötü davranışlarına devam etmesi halinde çok daha şiddetli bir güç ile karşı karşıya kalacağını sözlerine ekledi.

G7 Zirvesi, 2020 yılında ABD’nin Miami kentindeki Doral Golf Tesisleri’nde düzenlenecek.

G7 ZirvesiKendisine ait bir tesiste yapılacak zirveden para kazanacağına dair iddiaları yalanlayan Trump, ABD Başkanlığı sürecinde 3-5 milyar dolar arasında para kaybettiğini belirtti. Gazetecilerin Rusya konusunda yöneltilen sorularını da yanıtlandırdı. Rusya’yı zirveye alma fikrine çok sıcak bakmadığını gösteren sözler sarf eden ABD Başkanı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna meselesinde eski başkan Barack Obama’dan daha akılı çıktığını vurguladı.

AB ile anlaşmanın zor olduğunu fakat ticaret anlaşmasına varma konusunda ilerleme kat edildiğini söyledi.

AB ile Anlaşmak ZorAvrupa Birliği ile anlaşmanın ne kadar zor olduğunun eski başkan Theresa May’e sorarak öğrenilebileceğini dile getiren Trump, öte yandan ticarette anlaşmaya yaklaşıldığına dikkat çekti. Uzun zamandır süren ve giderek içinden çıkılmaz bir hal alan Çin ilişkileri de elbette Trump’a yöneltilen sorular arasında yer aldı. Adil ve Amerika için iyi bir anlaşma olması halinde Çin ile çözüme gidileceğini, aksi durumda anlaşma yapmak istemeyeceğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu