Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump ile Putin’in Ortak Noktaları Avrupa Birliği’ni Zayıflatma İstekleri

Üst düzey bir Avrupalı yetkili, ABD ile Rusya arasında ortak bir nokta olduğunu söyleyerek bunu Avrupa Birliği’ni zayıflatma istekleri olarak tanımladı. İşte ayrıntılar;
Trump ile Putin’in Ortak Noktaları Avrupa Birliği’ni Zayıflatma İstekleri
Yorum

Üst düzey bir Avrupalı yetkili, ABD ile Rusya arasında ortak bir nokta olduğunu söyleyerek bunu Avrupa Birliği’ni zayıflatma istekleri olarak tanımladı. Avrupalı seçmenler bu hafta Avrupa Parlamentosu’na yeni milletvekilleri seçmek için sandık başına gitmeye hazırlanırken, 28 üyeli birliğin içindeki zorluklarla ilgili pek çok tartışma ortaya çıkıyor.

Durumu açıklamak isteyen Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Jyrki Katainen de Salı günü verdiği bir demeçte dış zorlukların hiç bu kadar sert olmadığını söyledi.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Jyrki Katainen; “Rusya ve Çin aynı zamanda ABD gibi ülkeler bizim üzerimizdeki öncekinden daha zorlu oldular” dedi.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Jyrki Katainen; Rusya Çin ABD AB Üzerinde Zorlayıcı Brüksel’de konuşan AB Komisyonu Başkan Yardımcısı; “Tarihte ilk defa, ABD Başkanı ile Rusya Devlet Başkanı’nın Avrupa hakkında aynı fikre sahip olduğu bir durumdayız. Onlar daha zayıfın daha iyi olduğunu çünkü bunun kendi ülkeleri için daha iyi olduğunu düşünüyorlar ki bu kesinlikle doğru değil” açıklamasıyla görüş bildirdi. Bu noktada, transatlantik ilişkinin Başkan Donald Trump’ın 2016’da iktidara gelmesinden bu yana AB için özellikle çetrefilli geçtiği vurgulandı.

AB ile ABD arasında öne çıkan fikir ayrılıkları ise iklim değişikliği ve ticaret meseleleri oldu. Dahası AB, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de anlaşmazlık yaşadı.

Putin AB Parçalamak İstiyor Özellikle de Moskova’nın Kırım’ı ilhak ettiği 2014’te 28 üyeliği birliğin Kremlin’e yaptırım uygulamasıyla araları açılmıştı. Katainen’e göre Rusya, AB’yi sarsan ve bir iç mücadeleyi temsil eden bazı popülist partileri desteklemekten de sorumluydu. Avrupa Birliği’ndeki milliyetçi söylemlere atıfta bulunan Katainen, AB’nin kendi içinden de aykırılıklarla karşılaştığını dile getirdi.

“Bu partiler AB’yi zayıflatmak ve parçalamak istiyor ve bazılarının Rusya’yla ve Vladimir Putin’le çok yakın bağlantıları var. Yani Rusya açıkça bu partilerin bir kısmını finanse etti, AB’yi zayıflatmak ve ülke içindeki insanlar arasında bölünme yaratmak için referandum ve ulusal seçimler gibi demokratik süreçlerimize müdahale ettiler” diyerek bu meseleyi çok tehlikeli ifadeleriyle tanımladı.

Diğer taraftan kamuoyu anketleri, bu haftaki seçimden sonra milliyetçi partilerin Avrupa Parlamentosu’ndaki sandalyelerin yüzde 30’unu kazanabileceğini ileri sürüyordu. Ancak Katainen, AB siyasetindeki büyüyen oranlarına rağmen Avrupa Parlamentosu’ndaki çoğunluğun ve çoğu Avrupa hükümetinin hala AB yanlısı olduğunu savundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu