Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump, ABD’deki Yüksek Faizlerden Sorumlu Tuttuğu Powell’ı Protesto Ettiğini Açıkladı!

Trump, Amerikan Merkez Bankası (FED) Başkanı Powell'ı faizleri yüksek tutmasından dolayı protesto ettiğini açıkladı.
Trump, ABD’deki Yüksek Faizlerden Sorumlu Tuttuğu Powell’ı Protesto Ettiğini Açıkladı!
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump ve ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, Trump’ın talebi üzerine ülke ekonomik durumunu konuşmak için dün Beyaz Saray’da buluştu. Eline geçen her fırsatta FED’i sert şekilde eleştiren Trump, gereken politikayı uygulamadığı için sürekli suçladığı Powell ile 2019 yılı içindeki ikinci yüz yüze görüşmesini gerçekleşmiş oldu. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in de yer aldığı toplantının genel anlamda iyi geçtiği belirtildi.

Toplantının ardından FED’den gelen açıklama, Powell’ın kaydettiği görüşlerin geçtiğimiz hafta Kongre’de söyledikleriyle uyumlu olduğunu belirtti. Görüşmenin Trump’ın isteği üzerine gerçekleştiği vurgulandı. Trump ise 2020’de yapılacak ABD Başkanlık seçimlerinde tekrar seçilebilmek amacıyla yürüteceği kampanyada ülke ekonomik durumunu ve FED’i eleştirdi.

Trump, ABD faiz oranlarının diğer gelişmiş ülkelere kıyasla oldukça yüksek olduğunu söyledi ve ardından bu konuda Powell’ı protesto ettiğini açıkladı.

ABD'deki Faiz Oranları Diğer Gelişmiş Ülkelere Göre Yüksek“Bizim büyük düşmanımız kim, Jay Powell ya da Başkan Xi?” ifadeleriyle Çin Devlet Başkanı’na işaret eden Trump, bu tarz daha birçok eleştirisi ve genellikle sosyal medya üzerinden paylaştığı tweetler ile, 10 yıldır kamuoyu önünde FED’in para politikası hakkında konuşmama geleneğini dikkate almadı. Önceden izlediği tutum tamamen Beyaz Saray’ın FED’in bağımsızlığına saygı dahilindeydi.

Powell, para politikasında bundan sonra izlenecek tutumun tamamen ekonomik görünüme ilişkin verilere bağlı olacağını söylemişti. FED tarafından yapılan açıklamada, Powell’ın bu görüşü hariç para politikasına yönelik beklentilerini görüşmede ele almadığı belirtildi.

Dünkü toplantının ardından attığı tweet ile görüşmenin oldukça “iyi ve samimi” geçtiğini duyuran Trump; faiz, negatif faiz, düşük enflasyon, gevşeme, doların güçlü seyri ve bunun imalat sektörünü nasıl etkilediği, Çin, AB ve diğer ülkelerle ticaret gibi konuların ele alındığını açıkladı.

Fakat Trump’ın bu sözlerinin ardından yolladığı tweet, yüksek faizleri protesto ettiğini bildirir nitelikteydi.

Euro bu dönemlerde değer kazanırken, Trump’ın Powell ile ele aldığı konular arasında negatif faizin de yer aldığı şeklindeki haberin ardından dolar, seansın en düşük seviyesini gördü.

Öte yandan geçtiğimiz haftaki konuşmasında ABD ekonomisinin “yıldız” olduğunu söyleyen Powell, rekor seviyedeki ekonomik büyümenin yolunda gideceğine ilişkin inancının güçlü olduğundan bahsetti. FED’in diğer yetkilileri ve Powell, Avrupa ya da Japonya tarzındaki negatif faizin ABD ekonomisi için uygun olmadığını savunmuşlardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu