Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump, FED Başkanı için “Görelim Bakalım Ne Yapacak!” Dedi

ABD Başkanı Donald Trump, FED'in bugün açıklanacak faiz kararı öncesinde Powell için sert sözlerini yineleyerek baskı oluşturdu.
Trump, FED Başkanı için “Görelim Bakalım Ne Yapacak!” Dedi
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump, FED Başkanı Jerome Powell’ı görevden almak isteyip istemediği sorularına, “Görelim bakalım, ne yaptığını,” dedi. Trump’ın açıklamaları, FED’in faiz oranları konusundaki bir sonraki kararını açıklamak üzere hazırlanmasından bir gün önce geldi. Trump, merkez bankasından adil bir oyun alanı seviyesi istediğini söyledi.

Bloomberg News bu sabah, Beyaz Saray’ın Şubat ayında Powell’ı görevinden almak ile ilgilendiğini bildiren bir haber yayımladı.

Powell Görevden AlabilirBeyaz Saray’ın Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow gazetecileri verdiği demeçte, Trump yönetiminin şu anda böyle bir hareketi düşünmediğini belirtti. FED bugün TSİ 21:00’de faiz oranları konusundaki kararını verecek. Merkez bankasından herhangi bir politika değişikliği yapması beklenmiyor, ancak yatırımcılar Temmuz ayında bir faiz indirimine işaret etmesini umut ediyorlar.

Powell kararın ardından Çarşamba gnü bir basın toplantısı düzenleyecek. Yatırımcılar FED’in para politikası duruşunu kolaylaştırmasını bekledikleri için hisse senetleri bu ay kısmen yükseldi. S&P 500, Dow Jones Sanayi Ortalaması ve Nasdaq Kompoziti, Haziran ayının başından bu yana yüzde 6 civarında yükseldi.

CME Group’un FEDWatch aracına göre; yatırımcılar FED’in gelecek ayki oranları düşürme ihtimalinin %80’den fazla olduğunu düşünüyorlar.

FED Gelecek Ay Faiz İndirebilirGeçen günlerde Trump, Powell yönetimindeki FED’in oranları artırmaması için baskı yaptı ve Euro için nispeten düşük faiz oranlarının diğer ülkelere ABD’de avantaj sağladığını iddia etti. Bu ise yeni bir durum değil ve Trump, 2017 ile 2018’de yedi defa faiz artırımı yapılmasının, ABD’nin ekonomik büyümesini engellediğini iddia etmişti.

Trump, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin Avrupa’nın parasal teşviklere açıklık gösterdiğine işaret etmesi üzerine Euro’nun dolara göre değerini düşürebileceğini belirtmişti. Draghi’nin yorumlarını eleştiren Trump, Euro’nun dolara karşı değerini düşürdüğünü ve ABD ile rekabeti haksız bir şekilde kolaylaştırdığını söyleyerek eleştirdi.

Trump, “Euro‘da neler olup bittiğine bakarsanız halkımızınkinden çok daha farklı bir duruş sergiliyorlar,” ifadelerini kullandı.

Trump Draghi'yi EleştirdiDün Beyaz Saray dışında gazetecilere verdiği demeçte, “Bildiğiniz gibi bugün çok çarpıcı bir şey yaptıklarını ve açıkçası dünyanın o kısmına yardımcı oldular. Adil bir oyun alanı seviyesi istiyorum ve bunu, hiç olmadığı kadar istiyorum,” dedi.

Trump, 2020 yılında yeniden seçilme kampanyasını resmen başlattı. Dünkü açıklamasında Trump, G-20 Liderler Zirvesi’nde Xi ile görüşeceğini Twitter üzerinden duyurdu. Xi ile bir telefon görüşmesi yaptıklarını, bunun çok iyi olduğunu söyledi. 28-29 Haziran’da Osaka’da yapılacak zirveden ticaret görüşmeleri ile önemli kararlar çıkması bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu