Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump’ın John Bolton Yerine Getirdiği İsim Robert O’Brien Oldu!

Trump, bir sonraki ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak John Bolton’un yerine getirdiği ismin Robert O’Brien olduğunu açıkladı.
Trump’ın John Bolton Yerine Getirdiği İsim Robert O’Brien Oldu!
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz günlerde görevden ayrılan Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton yerine Robert O’Brien’i getireceğini duyurdu.

“Yeni ulusal güvenlik danışmanımız olarak, halihazırda Dışişleri Bakanlığında, Başkanlık Rehine İşleri Özel Temsilciliği görevini gayet başarılı bir şekilde yürüten Robert C. O’Brien’i getireceğimi duyurmaktan memnunum” diyen Trump, Robert O’Brien ile uzun süre ve sıkı çalıştığını söyledi ve onun harika bir iş yapacağını dile getirdi.

Başkan Donald Trump’ın John Bolton’un aniden görevden ayrılmasından sekiz gün sonra yeni güvenlik danışmanını duyurması kısa sürede yankılandı.

Trump Yeni Ulusal Güvenlik DanışmanıNitekim dördüncü ulusal güvenlik danışmanı olacak Robert O’Brien’den önce Bolton, Michael Flynn ve H.R. McMaster söz konusu unvanı almışlardı. Mart 2018’de McMaster yerine getirilen John Bolton, İran ve Kuzey Kore tutumları dahil dış politikadaki savaş yanlısı yaklaşımıyla tanınıyordu.

Trump 10 Eylül’de Bolton’u kovduğunu çünkü önerilerinin birçoğuna şiddetle karşı çıktığını söylerken Bolton istifasını kendisinin sunduğunu belirtmişti.

Güvenlik danışmanının ayrılığının üzerine görüş bildiren uzmanlar John Bolton’un gidişiyle ABD’nin Kuzey Kore tutumu yumuşayabilir şeklinde yorumda bulunmuşlardı.

Trump Yeni Ulusal Güvenlik Danışmanı Dış Politika Neler Değişecek Ayrıca olton’un halefinin gelecekteki ABD politikasının yörüngesini belirleyeceği öne sürülmüştü. Trump’ın büyük ihtimalle şahsen farklı görüşlerde olsa bile temelde kendi görüşlerini paylaşan ve alenen kurallara uyan birini atayacağını da eklenmişti.

Bazı uzmanlar, John Bolton’un gidişinin Kuzey Kore ve İran politikalarını yumuşatabileceğini dile getirse de bazıları bunun yalnızca Kuzey Kore yaklaşımında etkili olacağını söylemişti. Çünkü Trump’ın da Bolton gibi İran konusunda şüpheli olduğu vurgulanmıştı.

Kaldı ki Trump’ın bugün Steven Mnuchin’den İran yaptırımlarını önemli ölçüde artırmasını istemesi de ilgili öngörüyü doğruladı. Pek çok Amerikalı yetkili Suudi Arabistan’daki iki petrol tesisine düzenlenen saldırılardan İran’ı sorumlu tutarken Trump, Hazine Bakanı Mnuchin’e İran’a uygulanan yaptırımlarının artırılması emrini verdiğini söylerken konuya ilişkin detay paylaşmadı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu