Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump’tan Irak’a Çok Ağır Yaptırımlar Uygulama Tehdidi Gecikmedi!

Başkan Trump, Irak'ın bölgeden ABD askerlerinin çıkarılmasını talep etmesine sert tepki gösterdi. Detaylar haberin devamında...
Trump’tan Irak’a Çok Ağır Yaptırımlar Uygulama Tehdidi Gecikmedi!
Son Güncelleme: 
Yorum

Görevinden ayrılan Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, ülkesinin yabancı askeri güçlerin Irak’tan çıkarılmasına ilişkin yasal bir süreç başlattığını ve prosedür hazırlama aşamasında olduğunu duyurdu. Açıkça “ABD askerleri Irak’tan gitsin” anlamına gelen bu karar, iki ülke arasındaki yükselen gerilimin bir sonucu oldu.

Dün konuyu ele almak üzere başkent Bağdat’ta olağanüstü oturum gerçekleştiren Irak meclisi, başta ABD olmak üzere tüm yabancı kuvvetlerin bölgeden çıkarılmasına oy birliği ile karar verdi. Cuma günü İranlı General Kasım Süleymani’nin Bağdat’ta ABD’den gelen emir üzerine öldürülmesi gerginliği en üst seviyelere taşımıştı. ABD’ye oldukça öfkeli olan İran’ın ardından Irak’ın da sert tepki göstermesi, ABD Başkanı Donald Trump’ı deyim yerindeyse çileden çıkardı.

Florida dönüşü konuşan Trump, Irak Parlamentosu’ndan gelen ABD askerlerinin ülkeden çıkarılması isteğine verebileceği en sert tepkiyi gösterdi.

ABD Askerlerinin Irak'tan ÇıkarılmasıIrak’ın bu isteğini sürdürmesi ve sürdürdüğü halde dostça olmayan davranışlarda bulunması durumunda, ülkeye tahmin edilenden çok daha ağır yaptırımlar uygulayabileceğini söyleyen Trump, bunların yanında İran yaptırımlarının dahi daha hafif kalacağını açıkladı.

ABD’nin Irak’ta oldukça yüksek maliyetli bir üs inşa ettiğini ve bunun kendi başkanlık döneminden önce var olduğunu bildiren Trump, ülkede yaptıkları harcamalar için Irak’ın kendilerine bir geri ödeme yapmadıkça oradan tamamen çıkmalarının mümkün olmadığını belirtti.

Trump, ABD’nin Irak’a girmesinin başından beri bir hata olduğunu, buna karşı çıktığını hatırlattı. Irak’ın 11 Eylül saldırıları ile bir alakası olmadığının ispatlandığının altını çizdi. ABD’nin Irak haricinde başka bölgelerden de çekilmeye uğraştığını dile getirdi. Türkiye-Suriye sınırını korumanın kendi görevi olmadığını ve bu nedenle de ABD’nin oradan çekildiğini belirtti.

Irak yönetimine sert tehditler savuran Trump, dün aralarında İran’a ait bazı kültürel yapıların da aralarında bulunduğu 52 hedef belirlediklerini ve bunun gayet haklı bir savunma olduğunu aktardı.

ABD'den Irak Yönetimine Sert TehditlerAynı zamanda İran’ın Kasım Süleymani’nin öldürülmesi üzerine ABD’ye tepki vermeye kalkışması durumunda buna da oldukça sert bir yaptırımla karşılık vereceğini duyurdu. Kendisine Süleymani hakkında sorular yöneltilmesi üzerine Trump, onu özellikle son 18 ayda İran’ı çok tehlikeli bir yola sokmakla suçladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu