Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump İmalattaki Zayıflıktan Powell ve Çalışma Arkadaşlarını Sorumlu Tuttu

ABD Başkanı Trump, FED Başkanı Powell ve çalışma arkadaşlarının doları güçlendirirken, bir yandan da imalatçı firmalara zarar verdiğini söyledi.
Trump İmalattaki Zayıflıktan Powell ve Çalışma Arkadaşlarını Sorumlu Tuttu
Son Güncelleme: 
Yorum

Salı günü açıklanan verilere göre ABD’de imalat sektörü son 10 yılın en kötü seviyesine geriledi. ISM ABD imalat satın alma yöneticileri endeksi, Eylül ayında 49.1’den 47.8’e geriledi. Bu seviye 50 olan piyasa beklentisinin oldukça altında gerçekleşti. ABD Başkanı Donald Trump, imalat sektöründeki zayıf verilerden FED Başkanı Jerome Powell ve çalışma arkadaşlarını sorumu tuttu.

Başkan Trump, ekonominin gidişatına zarar verdiği gerekçesiyle FED’i bir kez daha suçladı.

Trump FED EleştiriDaha önce yaptığı konuşmada da ekonominin sağlıklı olduğunu söyleyen Trump, önündeki tek engelin FED olduğunu dile getirmiş ve Powell’ı topu deliğe sokmak için hafifçe vuramayan bir golfçüye benzetmişti. Dün açıklanan imalat verilerinden sonra bu söylemlerini yineleyen Trump, FED’in doların güçlenmesine izin verdiğini fakat diğer taraftan imalatçı firmalara zarar verdiğini belirtti.

Uzmanlar sektörün yavaşlayan küresel büyüme, ABD’nin diğer ticaret ortaklarıyla içinde bulunduğu anlaşmazlık ve dolardaki güçlenmenin etkisiyle sıkıntılı bir süreç geçirdiğini belirtiyor. İmalat verilerinin son 10 yılın en düşük seviyesine gerilemesinde en önemli faktörün ise ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı olduğu düşünülüyor.

Alliance Bernstein’ın ABD Ekonomisti Eric Winograd de imalat sektöründeki zayıflığın ana etkeninin devam eden ticaret gerilimi olduğunu söyledi.

ABD İmalatISM ihracat siparişleri endeksi 41 ile Mart 2009’dan bu yana en düşük seviyeye indi. ISM Başkanı Timothy Fiore, “Küresel ticaret, Temmuz 2019’da başlayan yeni ihracat siparişlerindeki daralma ile gösterildiği gibi en önemli sorun olmaya devam ediyor. Genel olarak bu ay yakın vadeli büyümeye ilişkin endişeler de artıyor,” ifadesini kullandı.

MUFG Union Bank Baş Finans Ekonomisti Chris Rupkey, sektörün üst düzey yöneticilerinin ticaret savaşının ihracatı resesyon seviyesine düşürmesinden ve fabrikalarını kapatmak zorunda kalmaktan çok korktuklarını dile getirdi. Deutsche Bank’ın baş ekonomisti olan Torsten Slok ise söz konusu yavaşlamanın sonunun olmadığını belirterek, durumun ciddiyetine dikkat çekti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu