Yatırım yapmaya başla!

Trump’tan Hindistan’a Tarife Çağrısı: “Bu Kabul Edilemez ve Geri Çekilmeli”

Trump, bugün yaptığı açıklamada Hindistan’ın bu ay uyguladığı misilleme tarifeleri geri çekmesini isteyerek, tarifeler için “kabul edilemez” nitelendirmesini yaptı.
Trump’tan Hindistan’a Tarife Çağrısı: “Bu Kabul Edilemez ve Geri Çekilmeli”

ABD Başkanı Donald Trump, bugün yaptığı açıklamada Hindistan’ın bu ay uyguladığı misilleme tarifeleri geri çekmesini isteyerek, tarifeler için “kabul edilemez” nitelendirmesini yaptı.

Hindistan bu ay, Washington’un Yeni Delhi’nin kilit ticari ayrıcalıklarını geri çekmesinin ardından 28 ABD ürününe daha yüksek tarifeler uygulamaya başlamıştı. ABD’nin Hindistan’ı Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi programından çekmesi üzerine alınan kararla ilgili; “kamu menfaatinin gözetildiği” yönünde açıklama yapılmıştı.

Kararın ABD Başkanı Donald Trump ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin bir araya gelmesinin beklendiği, G-20 Zirvesi’nden önce alınması da dikkat çekmişti.

Donald Trump Hindistan 28 ABD Ürün Tarife Artışı Çağrısı Hindistan’ın daha yüksek tarife uyguladığı ve aralarında elma, ceviz, badem gibi ürünlerin bulunduğu 28 ürünün bazılarındaki ek gümrük vergisi yüzde 70’e kadar çıkıyordu. İşte bu misilleme tarifeler üzerine yorum yapan Donald Trump, Twitter’dan yaptığı paylaşımda; “Başbakan Modi ile Hindistan’ın yıllardır ABD’ye karşı çok yüksek tarifeler uyguladığı ve son zamanlarda tarifeleri daha da artırması ile ilgili konuşmayı dört gözle bekliyorum” dedi.

Bu hafta Japonya’da gerçekleştirilecek G-20 Zirvesi’nde Modi ile buluşacak Trump; “bu kabul edilemez ve tarifeler geri çekilmeli” dile getirdi.

Trump: Hindistan’ın Tarife Artışı Kabul Edilemez ve Geri ÇekilmeliHindistan Ticaret Bakanlığı henüz yorumlara ilişkin açıklama yapmazken, Trump’ın sözlerinin Hindistan’dan gelecek misillemeyle daha kötü bir ticaret anlaşmazlığına yol açabileceği öngörüldü.

İlaveten haberlerde Çarşamba günü Yeni Delhi’de olan ve aradaki gerilimi azaltmaya çalışan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun daha iyi bağların müzakere edilmesi için yenilenmiş bir odaklanma vaat ettiği ancak ticaret ve yatırım konusundaki anlaşmazlıkların nasıl üstesinden gelineceği konusunda çok az bilgi verdiği aktarıldı.

Öte yandan Trump’ın Hindistan’la birlikte Türkiye’yi de gelişmekte olan ülkelere tanınan Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi programından çıkarmak istediğini duyurması üzerine gelen uzman yorumlarında, Hindistan’ın misillemelerinin ABD’yi zararlı çıkaracağı da söylenmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum