Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump: FED Faiz Oranlarını Düşürürse Ticaret Savaşını Biz Kazanırız!

Trump, FED'i faiz oranlarını düşürmeye çağırarak böylece ABD'nin ticaret savaşını kazanabileceğini söyledi. İşte detaylar;
Trump: FED Faiz Oranlarını Düşürürse Ticaret Savaşını Biz Kazanırız!
Son Güncelleme: 
Yorum

Başkan Donald Trump, yine gündeme bomba gibi düşen bir yorumuyla dikkat çekti. Bugün bir dizi tweetinde çarpıcı açıklamalarda bulunan Trump, Çin’in ticaret savaşındaki bir sonraki hamlesinin faiz indirimi olacağını tahmin etti ve FED’i ABD’yi açık bir zafere yönlendirecek hareketi takip etmeye çağırdı.

İki ülke arasındaki anlaşmazlıkta Trump’ın son hamlesi, bugün attığı tweetlerle FED’e baskı yapmak oldu. “Çin her zamanki gibi sistemine para pompalayacak ve muhtemelen faiz oranlarını düşürecektir” diyen Trump, Çin’in kaybettiğini ve kaybedeceğini dile getirdi.

Federal Rezerv’in bir benzerini yaparsa, oyunun biteceğini ve ABD’nin kazanacağını savunan Trump, her halükarda Çin’in bir anlaşma istediğini kaydetti.

Trump: FED Faiz Oranları Düşürürse ABD Ticaret Savaşını Kazanır Daha önce defalarca FED’e ne yapıp ne yapmaması gerektiğini söyleyen ve bu nedenle eleştirilerin hedefini olan Trump, bir kez daha halka açık bir şekilde, üstelik Twitter’dan ABD’nin merkez bankasına yaptığı çağrıyla manşetleri süsledi. Neticede Trump, Çin’e yaptığı baskının yanında bağımsız FED’e de oranları düşürmesi için baskı yaptı. Geçen yıl dört kez artırıma giden ve bu nedenle Trump’ın eleştirilerine konu olan FED, bu yıl artırıma gitmemiş ve bir daha artırım yapılmayacağı açıklamalarıyla piyasaları şaşırtmıştı.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari de Pazartesi günü, FED’in para politikasının şimdilik doğru olduğunu düşündüğünü söylemişti.

Trump Ticaret Savaşı FED Baskısı Trump’ın çağrıları, bazıları tarafından ABD’nin ticaret görüşmelerinde çıkmaza girdiği yönünde iddialarla yorumlandı. Geçtiğimiz haftadan bu yana yükselen gerilim, Pazartesi günü Çin’in 60 milyar dolarlık ABD malına tarife uygulayacağını duyurmasıyla daha da kötüleşti. Nitekim uzmanlar, son tarife turunun her iki ekonomiyi de kötü etkileyeceği konusunda hemfikir olduklarını bildirdi.

Hatta ABD Çiftlik Bürosu Federasyonu ekonomisti Çin’in yeni tarifelerinin ABD’li çiftçileri her açıdan vuracağını söyledi. Tüm bunların yanında Trump’ın bugünkü FED açıklaması, müzakerelerin yönündeki belirsizlikten ve bir çözüme ulaşılmadan önce ne kadar devam edebileceğinden kaynaklanan piyasa oynaklığı arasında geldi. Daha önceki tweetlerinde Trump, ABD için yalnızca harika bir anlaşma kabul edeceği hususunda da ısrarcı olduğunu aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu