Yatırım yapmaya başla!

Trump: FED Çok Yüksek Oranlara Sahip Olsa da Ekonomi Rekor Kıracak

Trump bir kez daha FED’i hedef alarak, faiz indirimi yapıldığı takdirde ABD ekonomisinin roket gemisi gibi olacağını söyledi. İşte detaylar;
Trump: FED Çok Yüksek Oranlara Sahip Olsa da Ekonomi Rekor Kıracak

ABD Başkanı Donald Trump, Cuma günkü konuşmasında yine FED’i eleştiri yağmuruna tuttu. Merkez bankası çok yüksek oranlara sahip olsa da ekonominin rekor kıracağını dile getiren Trump, şöyle konuştu:

“Eğer faiz oranlarını düşürecek bir FED’e sahip olsaydık, bir roket gemisi gibi olurduk. Ancak çok fazla faiz ödüyoruz ve bu gereksiz.” Bununla birlikte ne yaptığını bilen bir FED’e sahip olmadıklarını da vurguladı.

Trump’ın Cuma günkü yorumları, Haziran’da beklenenden daha iyi gelen istihdam verilerinin ardından geldi.

Trump İstihdam Verileri Üzerine Konuştu Nitekim merakla beklenen ABD tarım dışı istidam verilerinin beklentileri fazlasıyla aşması üzerine FED’in faiz indirimi ihtimali zayıflamıştı. Döviz stratejisti Rodrigo Catril de açıklama öncesinde “Zayıf gelecek bir veri büyük bir ihtimalle piyasa beklentisinin 50 baz puana çıkmasına neden olacaktır” demişti. Ne var ki veri, zayıfın aksine çok güçlü geldi ve piyasaların indirim umutları, bir anda solmaya başladı.

Zaten piyasalar da buna tepki vermiş, güçlü istihdam verilerinin ardından FED’in indirim yapmayacağı endişeleri hisselere yansımıştı.

Trump FED Oranları Gereksiz Gelişmeler üzerine harekete geçen Trump, haliyle FED’i eleştirilerinin odak noktasına koydu ki bu durum pek şaşırtmadı. Kendisi daha önce de sık sık FED’i suçlamış, geçtiğimiz haftalarda da diğer merkez bankalarının faiz oranlarını düşük tutarken FED’in oranlarının onlara göre daha yüksek olduğunu vurgulayarak suçlamalarını sürdürmüştü.

İki hafta önce de FED’in politikalarını eleştirmeye devam ederken, eninde sonunda faizleri indireceğini belirtmişti. FED’in geçtiğimiz ay faiz indirimine işaret etmesi ile ilgili görüş bildiren Trump, kurumun bunu çok daha önce yapması gerektiğini savunmuştu. Ayrıca birkaç gün önce FED üyeliğine aday göstermeye niyetlendiği Judy Shelton ile de kurumda daha çok etkiye sahip olmak istediğinin sinyallerini vermişti. Çünkü Judy Shelton, altın standardına geri dönüşü destekleyen ve FED faaliyetlerini eleştiren azınlıktaki ekonomistlerden biriydi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum