Yatırım yapmaya başla!

Trump, Euroyu Düşürdüğü için Mario Draghi’yi Eleştirdi

Donald Trump, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin bugünkü açıklamasında, daha fazla teşvik için açık kapı bırakmasını eleştirdi. İşte detaylar;
Trump, Euroyu Düşürdüğü için Mario Draghi’yi Eleştirdi

Donald Trump, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin bugünkü açıklamasında, daha fazla teşvik için açık kapı bırakmasını eleştirdi ki bu euroyu dolar karşısında zayıflatmıştı.

Draghi’nin Avrupa Merkez Bankası Forumu’ndaki açıklamalarının ardından Twitter’dan paylaşım yapan Trump; “Bunu, Çin ve diğerleri ile birlikte yıllardır yapıyorlar ve yanlarına kar kalıyor” diyerek Draghi’nin teşvik açıklamaları ile daha zayıf bir euronun onların ABD’ye karşı rekabet etmelerini haksız şekilde kolaylaştıracağını söyledi.

Günün erken saatlerinde, ekonomik durumun iyileşmemesi halinde AMB’nin daha fazla uyarıcı önlem duyuracağını bildiren Mario Draghi’nin açıklamaları üzerine gelen yorumlar dikkat çekti.

Trump, Euroyu Düşürdüğü için Mario Draghi’yi Hedef Aldı!Nitekim Draghi; “İyileşme olmaz, enflasyon bizim hedeflediğimiz seviyeye sürdürülebilir şekilde dönmezse ek teşvikler gerekecektir” ifadelerini kullanarak faiz indirimi yapılabileceğine ve negatif faizlerin yan etkilerini telafi edecek tedbirler alınabileceğine işaret etmişti. Diğer taraftan Trump daha önce diğer merkez bankalarının para birimlerini düşürme çabalarını da eleştirmişti.

11 Haziran’da yaptığı paylaşımda Trump, devalüe edilmiş para birimlerinin ABD’yi dezavantajlı hale getirdiğini belirterek euroyu ve büyük para birimlerini hedef almıştı.

Trump Mario Draghi’yi Hedef Aldı!Bir gün önce ise ABD’nin Çin’in daha zayıf yuanına karşı adil bir oyun alanına ihtiyacı olduğunu söylemişti. Bu ayın başlarında dolar karşısında 2019’un en düşük seviyesini görmesine işaret eden Trump, Çin yuanının azalan değerinin ABD’nin Çin malları üzerindeki tarifelerinin etkisini azalttığını öne sürmüştü.

İlaveten daha önce defalarca FED’e çağrı yapan Trump, söylemlerini yineleyerek; “FED bizim için çok yıkıcı hale geldi” diyerek kurumu daha uyarıcı önlemler almaya davet etmişti. Kurumu; “ekonomimizin sahip olduğu tek sorun” ifadesiyle nitelendirmiş olan Trump, Cuma günü ABD News’te yayınlanan röportajında da FED’in oranları artırmamış olsaydı Dow Jones Endüstriyel Ortalaması’nın 10 bin puan daha yüksek olacağını dile getirmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum