Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Wall Street: Trump’ın Doları Zayıflatma İhtimali Arttı, Kur Savaşı Olasılığı Artık Göz Ardı Edilemez

Analistler Trump’ın doları zayıflatmak için müdahale etme ihtimalinin arttığını ve tam gelişmiş bir kur savaşı olasılığının göz ardı edilemeyeceğini söyledi. Detaylar aşağıda;
Wall Street: Trump’ın Doları Zayıflatma İhtimali Arttı, Kur Savaşı Olasılığı Artık Göz Ardı Edilemez
Son Güncelleme: 
Yorum

Wall Street analistleri, Trump yönetiminin kur savaşlarında daha güçlü bir silah kullanmayı deneme ihtimalinin, ABD Başkanı’nın adil olmayan yabancı merkez bankaları ve para manipülasyonu söylemlerinden çok daha fazlası olduğunu söyledi.

Buna göre analistler, zayıf bir ihtimal olsa da Trump yönetiminin dolar satarak ve başka para birimleri satın alarak doları zayıflatmak amacıyla müdahale etmesi için bir şans olduğunu belirtti.

Ancak daha muhtemel gördükleri şey ise ABD’nin uzun süredir devam ettirdiği güçlü dolar politikasını sözlü olarak bırakması olarak aktarıldı.

Wall Street: Daha Güçlü Dolar söylemi Bırakılacak Bu noktada Donald Trump’ın dolar ve para manipülasyonundan sık sık şikayet ettiği hatırlatıldı. Kendisi bu ayın başlarında Çin ve Avrupa’nın ABD ile rekabet edebilme için para birimlerinin değerini düşürdüklerini ve belki de ABD’nin de bu eylemlere karşılık vermesi gerektiğini söylemişti. FED politikalarını da defalarca eleştiren Trump, geçen ay da Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’y euroyu düşürmekle suçlamıştı.

Pimco’dan Joachim Fels Pazartesi günkü bir notunda, ABD Başkanı ve diğer yönetim yetkililerinin daha zayıf bir dolara ilgileri konusunda çok daha açık olduklarını vurguladı.

ABD Başkanı ve Diğerleri Daha Zayıf Dolar İlgileri Açık Pimco’nun küresel ekonomik danışmanı Fels; “2018’in başından bu yana bir duraksamadan sonra dünyanın en büyük ticari blokları arasında beş yıldan uzun süredir süren soğuk kur savaşı yeniden alevlendi. Dahası ABD ve diğer büyük hükümetler ile merkez bankalarının para birimlerini zayıflatmak için doğrudan müdahalesiyle tam gelişmiş bir kur savaşına doğru yükselme, yakın vadeli bir olasılık olmasa da artık göz ardı edilemez” dedi.

Bannockburn Global Forex’in baş stratejisti Marc Chandler bu noktada, dolar volatilitesinin çok düşük seviyede olduğunu ve doların oldukça dar bir aralıkta bulunduğunu aktardı.

Marc Chandler Dolar Volatilitesi Düşük Faiz oranlarının daraldığını, ABD Hazine getirilerinin Almanya, İngiltere ve Japonya’ya yaklaştığını belirten Chandler, bunun doların yükselişinin son aşamasının işareti olduğunu öne sürdü. Bir müdahale olacağına karşı ise şüpheli yaklaşan Chandler, diğer ülkelerin bunu görmezden geldiğini ve kur savaşı için iki tarafın gerektiğini anlattı.

Bank of America Merrill Lynch ve Goldman Sachs analistleri ise geçen hafta müdahale riskinin düşük olduğunu ama arttığını söyledi. Bank of America Merrill Lynch döviz stratejisti Ben Randol, ABD’nin müdahale riskinin göz ardı edilmemesi gerektiğini dile getirdi. Randol ayrıca Ulusal Ekonomik Konsey Direktörü Larry Kudlow’un daha güçlü bir dolar değil istikrarlı bir dolar istedikleri yönündeki açıklamalarına dikkat çekti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu