Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump: Ekonomik Anlamda Çin Uzun Süre ABD’yi Yakalayamayacak

Avrupa ile ticaret anlaşması sinyali veren ABD Başkanı Trump, ekonomik anlamda dünyanın bir numarası olduklarını ve Çin’in uzunca bir süre kendilerine yetişemeyeceğini söyledi.
Trump: Ekonomik Anlamda Çin Uzun Süre ABD’yi Yakalayamayacak
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump, ABD ekonomisini ve Çin ile yaşanan ilişkileri değerlendirdi. Geçen yıl çok yoğun bir şekilde yaşanan ticaret savaşına rağmen Amerika’nın dünyanın en büyük ekonomisine sahip olduğunu ve Çin’e bu zamana kadarki en düşük ticaret açığı verdiklerini söyledi. Beyaz Saray’da eyalet valileriyle bir araya gelen Trump, Avrupa ile ticaret anlaşması sinyali verdi.

Başkan Trump, son 10-12 yıldır Avrupa ile ticarette çok büyük açık olduğunu söyledi.

Avrupa -  ABD TicaretGöreve geldiğinden bu yana 7 milyon kişiye istihdam yarattıklarını belirten Trump, işsizlik oranının son 50 yılın en düşük seviyesine indiğini hatırlattı. Eğitim, kamu güvenliği ve altyapıdaki gelişmelerin sayesinde binlerce şirketin yatırım yapmak için ABD’yi tercih ettiğini söyledi. ABD’nin ekonomik anlamda dünyanın bir numarası olduğunu vurgulayarak, bu alanda Çin’den çok daha ileri olduklarını söyledi.

Geçen yıl Çin’in lider olacağına dair duyumlar aldığını fakat uzunca bir süre daha ABD ekonomisine yetişemeyeceğini aktardı. Avrupa’nın ticaret konusunda ABD’ye kötü davrandığını belirterek, “Ticarette bir sonraki gündemimiz Avrupa olabilir. Onlarla ciddi bir şekilde konuşacağız. Avrupa ile son 10-12 yıldır ticarette çok büyük açığımız var. İnanılmaz engelleri var.” şeklinde konuştu.

2021 mali bütçe taslağına ilişkin yöneltilen soruya, onaylanması için demokratların oyuna ihtiyaç duyduklarını belirtti.

FED Yorumu ve Bütçe TeklifiTrump 4,8 trilyon dolarlık 2021 mali bütçe teklifini Kongre’ye sundu. 132 sayfalık bütçe teklifi Amerika’nın Geleceği başlığıyla hazırlandı. Gelecek yıl ekonominin %3 büyümesi öngörülürken, bütçe açığının 4,6 trilyon dolar olması beklendi.

Teklifte temel savunma harcamaları için 636,4 milyar dolar, gazi harcamaları için 105 milyar dolar, sağlık hizmetleri için 96,4 milyar dolar ve eğitim için 66,6 milyar dolar kaynak ayrılması planlanıyor. Askeri harcamaların 740,5 milyar dolara düşürüldüğü bütçe teklifinde, dış yardımlarda da %21 kesintiye gidildi.

FED’in faiz politikasına da değinen Trump, faizleri çok hızlı yükselttiğini ancak düşürürken yavaş davrandığını belirtti. Başkan Jerome Powell’dan memnun olduğunu ifade etti. San Francisco Fed Başkanı Mary Daly de ekonominin iyi bir yerde olduğunu ifade ederek, herhangi bir değişiklik olmadığı sürece para politikasının bulunduğu yerde memnun olduğunu dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu