Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump’ın “Çin Müzakerelerinde İyi Şeyler Oluyor” Açıklaması İyimserliği Artırdı

Başkan Donald Trump, Çin müzakerelerinde iyi şeyler olduğunu söyleyerek iyimserliği artırdı. İşte detaylar;
Trump’ın “Çin Müzakerelerinde İyi Şeyler Oluyor” Açıklaması İyimserliği Artırdı
Yorum

Başkan Donald Trump, dün başlayan Çin görüşmelerine ilişkin açıklamasıyla dikkat çekti. Çin ticaret görüşmelerinde iyi şeyler olduğunu dile getiren Trump, daha çok eski günlerdeki gibi yakın geçmiştekinden daha sıcak duygular olduğunu söyledi.

“Bugün Başkan Yardımcısı ile görüşeceğim. Herkes önemli bir şey olduğunu görmek isteyecektir.” dedi. Hisseler Trump’ın tweetini takiben en yüksek seviyelere yükseldi. Devlet tarafından işletilen Çinli bir gazete de Cuma günü kısmi bir anlaşmanın daha uygulanabilir bir hedef olduğunu yazdı.

Çin ayrıca finans endüstrisini açmak için net bir zaman çizelgesi belirleyerek bir gecede ortaya çıkan olumlu gelişmeleri katkı sağladı.

Trump "Çin Müzakerelerinde İyi Şeyler Oluyor" TwitterNitekim gelişmeler, ABD’nin Çinli şirketleri kara listesine eklemesi ve Çinli yetkililere vize sınırlamaları getirmesi üzerine iyice gerilen ilişkilerin düzelebileceğine işaret etmişti. Çıkan raporlarda, dünyanın en büyük iki ekonomisinin para biimi ve tarımsal satın alma gibi konularda kısmi bir anlaşmaya varabileceği ve anlaşmanın gelecek hafta uygulanması beklenen tarife artışının ertelenmesini içerebileceği yazıldı.

Örneğin Bloomberg News, Washington’un Pekin’den para manipülasyonu ve daha fazla tarım satın alımı taahhütleri isterken, ABD’nin tarife artışını erteleyebileceğini iddia etti.

ABD Çin Görüşme İyimserliği Artıracak Haberler Kaynak bunun ABD ve Çin’in daha önceki görüşmelerde uzlaşmaya yakın oldukları bir anlaşma olacağını da sözlerine ekledi. Reuters ve The New York Times da bir para birimi sözleşmesi ve tarife ertelemesi içeren mini bir anlaşma hakkında haber yaptı.

Ayriyeten The New York Times, Trump yönetiminin Çinli telekom devi Huawei’e bazı malzemelerin satılmasına izin vermeyi planladığını bildirdi. İdare, ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle Mayıs ayında Huawei’e satışlara sınırlama getirmişti. İddia edilen fikri mülkiyet hırsızlığı ve zorunlu teknoloji transferi de dahil daha büyük sorunlarınsa daha sonraki bir tarih için saklanabileceği kaydedildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu