Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump: Çin ve Avrupa Büyük Bir Para Manipülasyonu Oyunu Oynuyor

ABD Başkanı Trump dün attığı tweette, Çin ve Avrupa'nın büyük bir para manipülasyonu oyunu oynadığını söyledi.
Trump: Çin ve Avrupa Büyük Bir Para Manipülasyonu Oyunu Oynuyor
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump, Çin ve Avrupa’yı para birimlerini manipüle etmekle suçlayarak Washington’ın, Avrupa Birliği mallarına gümrük vergileri koymak için yeniden tehdit oluşturacağını belirtti. Dün sabah attığı bir tweette Trump, “Çin ve Avrupa büyük para manipülasyonu oyunu oynuyor ve ABD ile rekabet edebilmek için sistemlerine para pompalıyor,” dedi.

Trump, ABD’nin Çin ve Avrupa para politikalarıyla eşleşmesi gerektiğini ekledi ve daha kolay para politikası çağrısında bulundu.

Hollandalı banka ING’nin baş ekonomisti Robert Carnell, “Euro bölgesi para manipülasyonu suçlamaları, AB ve Avrupa’dakiiki ülke arasındaki ticaret gerginliğini artıran karşı önlemler ile ilgili tarifeler konuşarak Beyaz Saray’dan uçuyor,” dedi.

Mayıs ayı sonlarında ABD Ticaret Departmanı, para birimlerini dolar karşısında değer kaybettiği tespit edilen ülkelerden gelen mallar için tarifeler teklif etmişti. Ticaret Bakanı Wilbur Ross, “Bu değişiklik, dış ihracatçıları Ticaret Bakanlığı’nın ABD endüstrilerine zarar veren para birimlerini sübvanse edebileceğini farketmeye ikna ediyor,” dedi.

Ross, yabancı ülkelerin artık Amerikan işçi ve işlerinin dezavantajlarına karşı para politikası kullanamayacaklarını söyledi.

Wilbur Ross Para Politikası YorumuAnalistler, daha zayıf bir Euro’nun Trump’ı özellikle de otomobil sektöründe olmak üzere Avrupa mallarına uygulanan tarifeleri tokatlamak için önceki tehditleri uygulamaya koymalarını sağlayabileceğini söylüyor. Daha zayıf bir para birimi, bir ülkenin mallarını daha ucuz hale getirir ve böylece ihracatçılar rekabet avantajı sağlarlar.

National Australia Bank’ta döviz stratejisi başkanı olan Ray Atrill, en büyük kaygılarının Trump’ın Avrupa otomotiv sektörüne karşı gelecek aylarda getireceği tarifeler ve Ticaret Departmanı’nın son zamanlarda kendisine tam da bunu yapması için gereken gücü verdiği fikir olduğunu söyledi.

Trump, geçen yılın başlarında AB’den yapılan otomobil ithalatına yüzde 25 tarife koyma tehdidinde bulunmuştu.

Trump, AB Otomobil Tarife TehdidiKarşılıklı bir gerginlik yaşanırken, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, Trump ile görüşmelerde bulunmuş, müzakere edilmesine kadar verilmişti. O zamandan beri bir müzakere gerçekleşmezken, geçen aylarda Trump tarife kararını ertelemişti.

ABD hükümeti Pazartesi günü 4 milyar dolarlık ek AB malına gümrük vergisi tehdidinde bulunurken, Çin ile yeni tarifeler getirilmeyeceği konusunda G-20’de Trump ve Xi el sıkıştı.

Trump, uzun zamandır Çin’in yuanı manipüle etmekle suçlarken, son görüşme sonrasında yeni bir tehdit olup olmadığı merak ediliyor.

Trump, Uzun Süredir Yuanı Manipüle Etmekle SuçluyorTicaret savaşı sırasında, Pekin’i defalarca kasıtlı olarak para biriminin düşmesine izin vermekte suçladı. Euro gibi zayıf bir yuan, Çin ihracatını daha cazip hale getiriyor.

Westpac Bank’ın üst düzey para birimi stratejisti Sean Callow, Trump’ın attığı tweete atıfta bulunarak, “Şu anda neden Çin’den şikayetçi olduğunu bilmiyorum. Kesinlikle Çin para birimini takip eden herhangi biri için Çin’in son birkaç yıldır para birimini zayıflatmaya çalışmadığı açık,” ifadelerini kullandı.

USD/CNH paritesi bugün Asya’da erken işlemlerde 6,8847 seviyesinden 6,8773 seviyesine doğru yükseliş kaydetti.

USD/CNH YükseldiBugünkü işlemlerde paritenin kademeli bir şekilde düştüğü gözlenirken, TSİ 09:00’de 6,8720 yuandan işlem gördü. Daha sonra dalgalı bir seyir izleyen USD/CNH paritesi, yüzde 0,12 oranında düşüşle 6,8760 yuandan alıcı bulmaya başladı. Onshore yuan ise dünkü işlemlerde 6,8806 seviyesinden 6,8691’e yükseldi.

EUR/USD paritesi ise dün 1,1279 dolar seviyesinden 1,1284 seviyesine yükseldi. Dün dalgalı bir seyirle gerileyen parite, bugüne 1,1278 dolardan başladı. Asya piyasalarında bir miktar yükselerek 1,1295 dolara kadar yükselen EUR/USD, TSİ 09:00’de 1,1283 dolardan işlem gördü. Daha sonra yüzde 0,06 oranında artıda seyrederek 1,1284 dolardan alıcı bulmaya başladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu