Yatırım yapmaya başla!

Trump Ticaret Müzakereleri Öncesinde “Çin Anlaşmayı Bozdu” Diyerek Gemileri Yaktı

Çin heyetinin Washington'a gelmesine saatler kala konuşan Trump, iki ülke arasındaki ilişkiler için gemileri yakacak şekilde açıklamada bulundu. detaylar şöyle;
Trump Ticaret Müzakereleri Öncesinde “Çin Anlaşmayı Bozdu” Diyerek Gemileri Yaktı

ABD Başkanı Donald Trump, Çarşamba günü Florida’da yaptığı bir konuşmada son tarife tehdidini Pekin’in müzakere pozisyonuna bağladı. Tarifelerin gerekçesini Çinlilerin anlaşmayı bozmaları olarak açıklayan Trump, yarın Başbakan Yardımcısı Liu He’ni geleceğini, onun iyi bir adam olduğunu ama anlaşmayı bozduklarını dile getirdi.

“Bunu yapamazlar, yani ödeyecekler” diyen Trump, Çin’in işçilerini aldatmayı ve işlerini çalmayı bırakmadığı sürece ABD’nin geri adım atmayacağının da üzerini çizdi. “Olacak olan bu. Aksi takdirde onlarla iş yapmak zorunda değiliz. Gerekirse eskiden yaptığımız gibi ürünü burada yapabiliriz” ifadeleriyle gerilimi artıracak yorumlarda bulundu.

Küresel finans grubu MUFG direktörü Chris Rupkey ise Trump’ın Çarşamba akşamı yaptığı konuşmayla ilgili piyasaların bu tür bir söylemden dolayı bulanmaya devam edebileceğini söyledi.

Trump: "Çin Anlaşmayı Bozdu"

“Başkanın konuşmasında kime hitap ettiğinden emin değiliz ancak kesinlikle finansal piyasaları korkutuyor” ifadeleriyle de görüş bildirdi. Diğer taraftan Çarşamba günü Trump’ın öncesinde açıklama yapan Çin ise Trump’ın tehdit ettiği gibi 200 milyar dolarlık Çin ürünündeki tarifeleri yüzde 10’dan yüzde 25’e çıkartırsa Pekin’in misilleme yapacağını bildirdi.

Çin Bakanlığı, ticaret geriliminin artmasının iki ülke halkının ve dünya halkının çıkarlarına uygun olmadığının üzerini çizdi.

Çin Misilleme Tarifi Yine de ABD’nin tarifeleri getirmesi durumunda Çin’in de gerekli önlemleri almak durumunda kalacağını kaydetti. Bu arada Trump Florida’daki kampanya toplantısında, anlaşma olmazda ve ticaret savaşı devam ederse ABD’nin iyi olacağını öne sürdü.

“Anlaşma yapmazsak, yılda 100 milyar dolardan fazla kazanmakta yanlış bir şey yok, bunu daha önce hiç yapmamıştık” diyerek de düşüncesini belli etti. Trump söz konusu iddiasını daha önce de ortaya atmasına rağmen pek çok ekonomist ABD Başkanı’nın büyük resmi göremediği konusunda endişelerini dile getirmişti. Çünkü hazine tarifelerden bir miktar fayda görecek olsa da bu tür vergilerin etkilerinin genel olarak Amerikan ekonomisine zarar verebileceği savunuluyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum