Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump Çin Anlaşması için Seçim Sonrasına İşaret Etti

Trump, ABD-Çin ticaret anlaşması için seçim sonrasına kadar beklemenin daha iyi olabileceğini söyledi.
Trump Çin Anlaşması için Seçim Sonrasına İşaret Etti
Yorum

Bugün Londra’da gazetecilere verdiği demeçte dikkat çekici açıklamalarda bulunan Trump, Çin ile bir ticaret anlaşması imzalamak için 2020 seçim sonrasına kadar beklemenin daha iyi olabileceğini söyledi.

“Bazı bakımlardan Çin anlaşması için seçim sonrasına kadar bekleme fikrini seviyorum ama onlar şimdi bir anlaşma yapmak istiyorlar ve anlaşmanın doğru olup olmayacağını göreceğiz.” dedi.

Anlaşma için nihai bir tarihi olup olmadığı sorulduğunda ise Trump, hiçbir tarihinin olmadığını dile getirdi.

Trump Anlaşma Seçim Sonrası Kasım 2020’de yapılacak seçim sonrasına kadar beklemenin daha iyi olacağını düşündüğünü belirtti. Ayrıca Çin ile olan ticaret anlaşmasının yalnızca bir şeye bağlı olduğunu söyleyerek bunun ancak kendi isteğiyle olabileceğini aktardı. “Şu anda Çin ile çok iyi gidiyoruz ve bir kalem hareketiyle daha da iyisini yapabiliriz” diyen Trump, buna karşılık Çin’in 57 yılın en kötü yılını geçirdiğini öne sürdü.

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross da ayrı bir açıklamada Trump’ın ABD-Çin anlaşması yapılamadığı takdirde Çin’e yönelik tarifeleri yükselteceğini söyledi.

Trump Seçim Sonrası Açıklama15 Aralık tarihine işaret eden Wilbur Ross, bu zamana kadar bir gelişme yaşanmadığı takdirde Trump’ın tarifeleri yükselteceğini açıkça ifade ettiğini vurguladı. Çinli Global Times da ABD-Çin ilişkileri hakkında olumlu konuşmadı. Devam eden ticaret görüşmelerinin tehdit altında olabileceğini yazan Global Times, müzakerelerin alarm verdiğini iddia etti. Bununla birlikte Global Times, Twitter hesabından ABD şirketlerine yaptırımla sonuçlanabilecek güvenilir olmayan şirketlerin listesinin hazırlanmakta olduğunu duyurdu.

Global Times’ı baş editörü olan ve piyasa katılımcıları tarafından yakinen takip edilen Hu Xijin, Çin’in ABD’li yetkililere ve kanun yapıcılara vize kısıtlamaları getirmeyi düşündüğünü söyledi. Kendisi aylar önce de Çin’in 75 milyar dolarlık ABD ürününe ek tarifeleri duyurması öncesinde, misillemenin geleceği konusunda uyarmıştı. Dolayısıyla Wall Street’in dikkatle izlediği gazetecinin açıklamaları iyimserliği azalttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu