Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump Çin’den ABD’li Tarım Ürünlerine Uygulanan Vergileri Kaldırmasını İstedi

Donald Trump, Çin’den ABD menşeli tarım ürünlerine uyguladığı vergileri kaldırmasını istedi. Detaylar aşağıda;
Trump Çin’den ABD’li Tarım Ürünlerine Uygulanan Vergileri Kaldırmasını İstedi
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump, Cuma günü yaptığı açıklamada Çin’den vergileri önemli ölçüde artıracak 1 Mart tarihini erteleme kararı karşılığında Amerikan tarım ürünlerine ilişkin tüm tarifeleri derhal kaldırmasını istedi. Trump’ın bu talebi, “ticari görüşmelerimizde birlikte güzelce yürüdüğümüz gerçeğine dayanarak” ifadeleriyle iletmesi dikkat çekerken, ABD Başkanı Pekin’in özellikle sığır eti ve domuz eti gibi ürünlerdeki vergileri kaldırması için çağrıda bulundu.

Twitter paylaşımında Trump ayrıca; “Bu bizim harika çiftçilerimiz ve benim için çok önemli” dedi. Burada Trump’ın Pazar günü Mart başında yürürlüğe girmesi planlanan ilave tarifeleri erteleyeceğini açıklamış ve piyasalarda iyimserlikle karşılanan haberler ons altının 1331 doları görmesini sağlamıştı.

Söz konusu duyurusunda Trump, Çin’le yapılan ticaret müzakerelerinde önemli mesafe katedildiğini dile getirmiş ve alınan yoldan dolayı memnuniyet duyduğunu aktarmıştı.

Trump Çin Tarifeleri Kaldırmasını İstedi Ayriyeten Trump bu yeni tarife turları için yeni bir son tarih ilan etmemişti. Bununla da yetinmeyen Trump, bir anlaşmaya varmak için Başkan Xi ile kendisinin Mar-a-Lago, Florida’daki golf kulübünde bir zirve yapmayı planladıklarını bildirmişti.

Trump’ın üst düzey ekonomi danışmanı Larry Kudlow da Perşembe günü verdiği demeçte, devam eden ticaret müzakereleriyle ilgili olumlu bir tablo çizmişti. Yine de Kudlow’un; “İlerleme harikaydı, tabii Çin tarafından da duymak zorundayız. Bunu Başkan Xi Jinping’den de duymalıyız. Bence kayda değer, tarihi bir anlaşmaya doğru gidiyoruz.” şeklindeki açıklamasına rağmen ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, Kongre’de daha temkinli bir şekilde konuşmuştu.

Trump’la bazı konularda anlaşmazlık yaşadığı bilinen Lighthizer; anlaşmaya varılmadan önce her iki tarafın da yapması gereken çok iş olduğunun üzerini çizmişti.

Lighthizer Anlaşma için Çok Yol Var Öyle ki bu açıklamalar ve daha önce yaşananlar, Stanford Üniversitesi’ne bağlı düşünce kuruluşu Hoover Institution’un kıdemli üyesi Niall Ferguson’un Trump-Lighthizer anlaşmazlığı yetersiz ve zayıf bir ABD-Çin anlaşmasıyla sonuçlanabilir biçiminde yorumlarına yol açmıştı. Trump’ın ABD tarım ürünlerine ilişkin vergi kaldırma talebi konusuna dönünce ise uzmanlar Trump’ın ticaret savaşının Amerikalı çiftçiler üzerindeki etkisinin farkına vardığını öne sürerek görüş bildirdi.

Neticede artan tarifeler Çin’in ABD tahılları satın alımlarını düşürmüş ve Amerikalı çiftçilerin ürünlerini pazarlarına taşımak için ihtiyaç duydukları depolama, nakliye gibi işlemlerini etkilemişti.

Artan Tarifeler ABD Tarım Sektörü EtkilediGeçtiğimiz Temmuz’da Pekin, ABD sığır eti ithalatına %25 ek vergi uygulamış, ABD Tarım Bakanlığı da Çin’in orta sınıfının büyümesinin artmaya devam ettiğini ve sığır eti de dahil Batı tarzı diyetlere yönelik iştahlarının arttığını söylemişti. Ama Çin’in sığır ithalatının çoğu şu anda Avustralya ve Güney Amerika ülkelerinden geliyordu.

ABD sığır eti endüstrisi ticaret grubu olan National Cattlemen’s Beef Association da Cuma günü Trump’ın tweetine karşılık olarak, Çin Devlet Başkanı Jinping’in ABD sığır etinin tadını çıkarmak için Mar-a-Lago’ya kadar tüm yolu uçmak zorunda olmadığın üzerini çizerek yanıt verdi. Ticaret grubu paylaşımında; “Çin’in ABD sığır eti üzerindeki ticaret engellerini kaldırmasının zamanı geldi, böylece 1.4 milyar Çinli tüketicimiz sığır eti yemenin yeniden keyfini çıkartabilir” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu