Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump ile Boris Johnson Brexit ve İran Gerginliği Konularını Telefonda Görüştü

İngiltere'nin yeni Başbakanı Boris Johnson ile ABD Başkanı Donald Trump bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek Brexit ve İran meselelerini konuştu.
Trump ile Boris Johnson Brexit ve İran Gerginliği Konularını Telefonda Görüştü
Yorum

Önceki günlerde İngiltere Başbakanlığı’na atanan eski Londra Belediye Başkanı Boris Johnson, istifa eden Theresa May’in yerine gelip Çarşamba günü görevine başlamıştı. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması (Brexit meselesi) hakkındaki açıklamalarıyla sık sık gündeme gelen Johnson, bu konudaki tutumları nedeniyle zaman zaman endişelere sebep oluyordu.

Tüm bu endişelere rağmen, ülkedeki en büyük sorun olan Brexit için ekibini oluşturan Johnson, ekibinin bu konuda daha iyi ve yeni bir anlaşmaya gideceğini duyurmuştu. Brexit hakkında insanların yanlış düşüncelerini ortadan kaldırmaya çalışan Johnson, İngiltere’ye karşı bahiste bulunanların kaybedeceğini dile getirdi.

Bugün telefonda görüşen Trump ve Johnson, Brexit konusu ile Hürmüz Boğazı’nda yaşanan gerilim konularını enine boyuna inceledi.

İkili Brexit Konusunu İncelediBaşbakanlık ofisi 10 Numara’dan gelen açıklamaya göre telefon görüşmesi yapan ikilinin konuşmasına ilişkin bazı detaylar öğrenildi. Konuşma başında Trump, Başbakanlık görevinden dolayı Johnson’ı tebrik etti. Ardından ülke gündemindeki önemli konulara geçildi.

İki lider, Brexit’in İngiltere ve ABD arasında daha önce yaşanmamış bir ekonomik ortaklığa zemin hazırlayacağı konusunda fikir birliğine vardı. Bununla birlikte İngiltere’nin AB’den ayrılmasını takip amaçlı serbest bir ticaret anlaşmasına gitme yolunda görüşmelerin başlatılması konusunda son derece kararlılar.

İkilinin görüşmesinde ele alınan bir diğer konu da Hürmüz Boğazı’nda bir süredir yaşanan gerilim oldu.

Hürmüz Boğazı'nda Bir Süredir Yaşanan Gerilim Ele Alındıİngiltere ve İran arasında Hürmüz Boğazı’nda yaşanan gerginlik, geçen hafta İngiltere’nin aldığı önlemle konuşulmuştu. İran’ın bölgedeki istikrara zarar veren davranışlarına yanıt vermek isteyen İngiltere, diğer müttefikleriyle birlikte hareket etme zorunluluğu konusunu da görüşmede ele aldı.

Bilindiği gibi İngiltere’nin İran’a ait bir petrol tankerini Cebelitarık açıklarında alıkoymasıyla kızışan ortam, İran’ın İngiltere’ye misilleme yapmasıyla iyice alevlenmişti. Bölgeye İngiltere tarafından ek savaş gemileri gönderilmiş, ticari gemilerini de boğazdan geçirme kararına varmıştı.

Telefon görüşmesinde Trump ve Johnson gelecek ay yapılacak G-7 Zirvesi’nde bir araya gelmeyi istediklerini söyledi. Diğer bir yandan Başbakanlık görevinde henüz çok yeni olan Johnson’ın, İngiltere’nin AB üyeliğine 31 Ekim tarihinde son vermek istediği biliniyor.

Görevinden istifa eden May’i Brexit görüşmelerindeki beceriksizliğiyle suçlayan Trump, onun yerine geçen Johnson’ı desteklediğini her fırsatta belirtiyor. Fakat Johnson ve Trump arasındaki iyi giden ilişki, İngiltere tarafından eleştirilmeye başlandı. Ana muhalefet İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, Johnson konusundaki umutsuzluğunu dile getirmiş ve İngiltere’yi ABD’nin “uyku devletine” çevireceğini öne sürmüştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu