Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump’ın Baş Ekonomi Danışmanı: FED Oranları Derhal Düşürmeli

Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow, FED’in oranları ve ABD’nin ekonomik durumu hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Detaylar haberimizde;
Trump’ın Baş Ekonomi Danışmanı: FED Oranları Derhal Düşürmeli
Yorum

Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow, FED’in oranları ve ABD’nin ekonomik durumu hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Cuma günü CNBC’ye konuşan Kudlow, Federal Rezerv’in faiz oranlarını hemen 50 baz puan düşürmesi gerektiğini söyledi.

Başkan Trump’ın görüşünü tekrarladığını ve onun bu görüşünde utangaç olmadığını belirten Kudlow, kendisinin de FED’in bilançosunu küçültmeyi durdurmasını istediğini dile getirdi. Göstergelerin bazılarına bakıldığında ekonominin temelde oldukça sağlıklı göründüğünü ve bu tehdidi istemediklerini aktaran Kudlow; “dışarıda bir enflasyon yok, dolayısıyla FED’in eylemlerinin muhtemelen abartılı olduğunu düşünüyorum” dedi.

Trump’ın Ulusal Ekonomi Konseyi Direktörü olan Larry Kudlow’un yorumları merkez bankasının geçen hafta oranları sabit tutma kararının üzerine geldi.

Larry Kudlow FED Oranları Derhal DüşürmeliFED toplantıda ayrıca borçlanma maliyetinde bir artırımın yılın geri kalanı boyunca yapılmayabileceğine işaret etmişti. FED Başkanı Jerome Powell, denizaşırı ülkelerin ekonomik büyümelerindeki yavaşlamayı, özellikle de Avrupa ile Çin’i vurgulasa da Mart toplantısında oran indirimlerinin gerekli olacağının sinyalini vermemişti. Trump FED’in borçlanma maliyetlerini artırma planlarını eleştirse de Kudlow’un önerisi Beyaz Saray’dan bugüne kadar gelen en açık yönergelerden birini temsil etti.

Öte yandan Kudlow, Trump’ın Jerome Powell’ı FED Başkanı pozisyonundan almak gibi bir planı olmadığı yorumunu da yineledi.

Larry Kudlow Trump Powell Görevden Alma Planı Yok “Küresel olarak çok fazla zayıflık var. Avrupa, Euro Bölgesi gerçekte bir resesyon içinde. Çin, biz ticaretle ilgili pazarlık yaparken çok, çok yumuşak. Enflasyonun yokluğunda bu küresel tehditlerin bir kısmı ile bizim görüşümüz belli bir yerde. FED’in hedef oranlarını düşürdüğünü görmemin benim için sakıncası yok.” dedi. Beyaz Saray’dan gelen söylem tarihi normlardan bir kayma olduğunu gösterdi.

Nitekim Alan Greenspan’dan Janet Yellen’e varana kadar birçok FED lideri, para politikasını belirlerken FED’in siyasi gündemden bağımsız olmasının önemini vurgulamışlardı. Buradaki fikir, ekonomiyi kısa vadede kazmak isteyen politikacıların baskısı olmadan alınan kararlar gibi bazen FED’in faiz oranlarını yükseltmek gibi popüler olmayan kararlar almasıydı.

Zaten geçen yıl yaşananlar da bu duruma örnekti. Trump geçen yıl FED’in kafayı yediğini söyleyerek borsadaki düşüş için kurumu suçlamış ve Powell’ın 2018’deki artırıma devam etme politikasıyla mutlu olmadığını açıklamıştı. Kudlow ise Trump’ın “kaçık” yorumuna cevaben; “FED’in bağımsız olduğunu hepimiz biliyoruz” diyerek başkanın FED’e politika dikte etmediğini bildirmişti. Tüm bunların yanında Larry Kudlow, temelde ABD ekonomisinin çok iyi göründüğünü savundu. “Temel ekonominin yavaşladığını sanmıyorum” diyen Kudlow, tüketim ve iş yatırımının çok iyi göründüğünü anlattı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu