Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump’ın Azline Yönelik Suç Dosyaları ABD Temsilciler Meclisi Tarafından Onaylandı!

ABD Temsilciler Meclisi tarafından Başkan Donald Trump'ın görevinden alınmasına ilişkin iki suçlamayı içeren dava dosyası onaylandı ve yargılanmak üzere senatoya yollandı.
Trump’ın Azline Yönelik Suç Dosyaları ABD Temsilciler Meclisi Tarafından Onaylandı!
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump’ın azledilmesine yönelik soruşturmanın başlamasına zemin hazırlayan durum, Eylül’de açığa çıkan ve Temmuz’da Trump’ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin içeriği olmuştu.

Bu olayın ardından Trump, ülkesinin ulusal güvenliğini tehlikeye atmak ve başkanlık yeminini kötüye kullanmakla suçlanmış, bu suçlamalar bitmek bilmemişti. 13-21 Kasım’da komite tarafından azil sürecine ilişkin açık oturumlar başlatıldı. 300 sayfalık bir rapor oluşturan komite bunu Adalet Komitesi’ne yolladı ve Trump’ın üzerine atılan iki suçlama burada kabul edildi.

Trump’a yöneltilen iki suç dosyası, Adalet Komitesi’nde kabul görmesinin ardından şimdi de ABD Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’nda onaylanarak yargılanmak üzere senatoya gönderildi.

ABD Temsilciler MeclisiGenel Kurul’da yapılan oylamada Trump’ın Trump’a yönelik “görevini kötüye kullanmak” ve “Kongrenin işleyişini engellemek” adı altındaki iki azil maddesini onayladı. Trump’ın görevini kötüye kullandığı maddesi ABD Temsilciler Meclisi’nde 197 vekilin hayır oyuna karşın, 230 vekilin evet oyunu aldı. Trump’ın kongrenin işleyişini engellediği maddesi ise 198 vekilden hayır oyu alırken, 229 vekilden evet oyu alarak kabul edildi. Yapılan oylamada Cumhuriyetçi vekillerin tamamının hayır oyu vermesi dikkatlerden kaçmadı.

Trump, ABD’nin eski başkanları Andrew Johnson ve Bill Clinton’dan sonra Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’nda hakkında azil suçlamaları onaylanan üçüncü başkan olarak kayıtlara geçti. Öte yandan senatonun davanın ilk duruşmasını gelecek ayın başında gerçekleştireceği öğrenildi. Bu ay bitimine kadar ise dava sonuçlanacak.

Trump’ın azledilmesi için davanın senatörlerinin 3’te 2’si (67 kişi) tarafından kabul edilmesi gerekiyor. Fakat senatonun yarısından fazlasının Cumhuriyetçi vekillerden oluşması, azlin kabul edilmesi önünde engel oluşturuyor.

Senatörlerin Üçte İkisi Onay VermeliBeyaz Saray’dan iki azil maddesinin onaylanması ile ilgili “Bugün, milletimiz tarihine Temsilciler Meclisi en utanç verici siyasi bölümlerinden birisi olarak geçmiştir.” şeklinde yazılı açıklama geldi. Açıklamada ayrıca Trump’ın üzerine atılan suçlamaların hiçbirinin Cumhuriyetçi vekiller tarafından kabul edilmediğine işaret edildi.

Azil soruşturmalarına ilişkin düzenlenen açık oturumlarda Trump’a hiçbir şekilde söz hakkı verilmediğine dikkat çekildi. “Tüm bu maskaralık, Demokratların bu ülkenin halk için çalışan bir Kongreye ihtiyaç duyduğuna dair görüşlerini kaybettiğini açıkça ortaya koymaktadır. Demokratlar’ın Başkan Trump’a yönelik sınırsız kinleri, 2016 seçim sonuçlarını etkisiz hale getirme ve 2020 seçimlerine uygunsuz şekilde etki etme arzularını besliyor.” ifadeleri de açıklamada yer aldı.

Trump’ın bundan sonra olabileceklere kendini tamamen hazırladığı ve senatonun Temsilciler Meclisi’nde yürütülen süreç boyunca göz ardı edilen düzen, adalet ve yargı sürecini gereken şekilde sağlayabilmesine ilişkin güvenin güçlü olduğu, bu konuda inancının tam olduğu belirtildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu