Yatırım yapmaya başla!

Trump’ın Azledilmesi Soruşturmalarında Yeni Dönem: Kamuya Açık Oturumlar Başlıyor!

ABD bugün Trump'ın azline yönelik soruşturmada kamuya açık oturumların başlaması için verilen start ile hareketlenecek.
Trump’ın Azledilmesi Soruşturmalarında Yeni Dönem: Kamuya Açık Oturumlar Başlıyor!

Eylül ayında gündeme gelen ve şimdiye kadar gözlerden uzak bir şekilde devam eden ABD Başkanı Donald Trump’ın görevine son verilmesi konusu, resmi girişimlerin başlamasıyla birlikte ciddiyet kazanmıştı. ABD’deki demokratlar tarafından talep edilen Trump’ın azledilmesi fikri, Trump’ı hukuksuz olması bakımından kendisine yapılan pek çok eleştiriden sonra geldi.

Trump’ın azline yönelik hususlar, Temsilciler Meclisi tarafından geçtiğimiz hafta yapılan oylama ile belirlenmişti. Bu kapsamda kamuya açık oturumların gerçekleştirilmesinde karar kılındı.

Bugün Trump’ın azline yönelik soruşturmada önemli bir adım atılıyor. Söz konusu soruşturma kamuya açık oturumların bugün başlaması için alarm çalarken, bu oturum kapsamında 2006-2009 yıllarındaki ABD Kiev Büyükelçisi William Taylor ve Dışişleri yetkilisi George Kent’in ifadeleri alınacak.

Trump’ın azledilmesine yönelik bugün başlayacak kamuya açık oturumlarda pek çok önemli isim yer alacak. Geride bıraktığımız Mayıs ayına kadar ABD’nin Kiev Büyükelçiliği görevindeki Marie Yovanovitch’in Cuma günkü oturumda açıklama yapması bekleniyor.

Marie YovanovitchABD’li demokratlar tarafından Temsilciler Meclisi’ndeki soruşturma yürütülecek. Gelecek haftaki azil soruşturması açık oturumlarının Perşembe günü sona ereceği öğrenildi. Burada hangi isimlerin ifade vereceği de yine demokratlar tarafından belirlendi.

Yapılan bu belirlemeye göre kamuya açık oturumda Salı günü konuşacak olan isimler ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in yardımcılarından Jennifer Williams ve ABD’li üst düzey Ulusal Güvenlik Konseyi yetkilisi Alexander Vindman, ABD’nin eski Ukrayna Özel Temsilcisi Kurt Volker, Güvenlik Konseyi yetkilisi Tim Morrison olurken; Çarşamba günü ABD’nin eski Avrupa Birliği Büyükelçisi Gordon Sondland ile Dışişleri Müsteşarı David Hale açıklama yapacak.

Beyaz Saray’ın Rusya Uzmanı Fiona Hill ise açık oturumların son günü olan Perşembe günü konuşacak.

Fiona HillÖte yandan Trump’ın azledilmesine yönelik taleplerin çıkış noktası, Temmuz ayında Trump ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy ile yapılan telefon görüşmesi olmuştu. İkilinin bu görüşmesinde Zelenskiy’e rakibi Joe Biden ile ailesi hakkında bilgi toplaması durumunda ABD’nin Ukrayna’ya yardım edeceğini söylediği iddia edilmişti. Bunun üzerine ABD’li demokratlar Trump’ın azlini istedi.

Trump, Ukrayna Cumhurbaşkanı ile yaptığı telefon görüşmesinin aykırı bir durum içermediğini savunmuş ve kendisine yapılan suçlamaları sert bir dille inkar etmişti. Fakat ikili telefonla görüşmeden önce Trump’ın Ukrayna’ya yapılması planlanan 400 milyon dolar tutarında askeri ve mali yardımın bir süre askıya alındığını bildirmesi şüphe uyandırmıştı. Ardından Beyaz Saray telefon görüşmesinin tamamına ulaşarak Ukrayna’ya yapılan yardımların bu görüşmeyle bir ilgisi olmadığını ortaya çıkarmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum